Pár éve már büszkén gyarapítom azon C-vitamin őrültek táborát, akik a vitamin nagy mennyiségű bevitelére esküsznek. (Nagy mennyiség alatt mindenképp nagyobb mennyiségre gondolok, mint az ajánlott 60mg.) Párszor már megmentett a náthától, vagy épp segített gyorsabban kimászni abból.
Ezzel biztosan sokan találkoztak már, azonban fontosabb információk, amelyek a C-vitamin nélkülözhetetlenségére hívják fel a figyelmet. Ezeket szeretném megosztani most.
A C-vitamin legújabban felfedezett egészségügyi előnyeiről (1) olvastam a
www.drmineral.hu internetes oldalon, ahol kifejtik a C-vitamin hatékonyságát a
szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, a szoros kapcsolatát a
vérzsír szinttel,
vérnyomással és a testsúllyal, fontos szerepét az
érelmeszesedés megelőzésében és kezelésében, valamint, hogy segít kivédeni, vagy lassítani az
egészségtelen életmód káros következményeit (mint a dohányzás).
S amint a cikk végére értem, eszembe jutott, hogy nem nagyon láttam megemlítve még sehol, a C-vitamin szerepét a glutén-érzékenység felfedésében. Ugyanis a C-vitamint hiánynak olyan csekély, sokszor mellőzött hétköznapi jelei vannak, mint a fogíny vérzés, afták a szájban, sápadt bőrszín. Ha vannak ilyen tüneteink, és nem szedünk egyáltalán C-vitamint, akkor irány a patika. Azonban ha ezek a tünetek a C-vitamint folyamatos szedése mellett is jelentkeznek, akkor gyanakodhatunk glutén-érzékenységre. Ha a C-vitamin hiánnyal együtt más vitaminok hiánya is tapasztalható/mérhető, mint pl. a vas hiánya, akkor mindenképp érdemes glutén-érzékenységre gyanakodni és kivizsgáltatni.
Hogyan lehet kapcsolat a C-vitamin hiány és a glutén-érzékenység között?
Aki glutén-érzékeny, és nem "kezeli" azt a glutént tartalmazó ételek kizárásával, (mert esetleg nem tudja, hogy érzékeny), az a drága vitaminokkal egyszerűen csak drága vizeletet vesz. Ugyanis a vitaminok csakis az ép, egészséges bélfalon képesek felszívódni. Ha a bélfal már károsult a folyamatos glutén-szennyezés következtében, a vitaminok nem képesek felszívódni, s így a szervezet nem képes azokat hasznosítani.
A glutén-érzékenység és a C-vitamin kapcsolata azonban egy két irányú, kölcsönös kapcsolat. Nagyon sok glutén-érzékeny számol be arról, hogy folyamatos glutén-szennyezésnek van kitéve, hiába próbálkozik 100%-os erőbedobással. Ilyenkor viszont nem marad más, mint a kellemetlen tünetek és a hónapokig tartó paranoia szintű odafigyelés, valamint várakozás, hogy a glutén kiürüljön a szervezetből.
Amint azt újabb kutatási eredmények is bizonyítják (2), a C-vitamin szedésével azonban csökkenthetjük a glutén-szennyezés által kialakuló gyulladások mértékét.
Saját példámon keresztül bemutatva: legalább 15 éven keresztül minden évben jártam vérvételre a vashiányom ellenőrzése mellett, valamint a vas tabletta folyamatos szedése mellett, mégis kórosan alacsony volt a vasam. Évente rendszeresen gyötörtek a számban a kis sebek, fogínyvérzés, állandó nátha, levertség, fáradékonyság, mégis szedtem a vitaminokat, közöttük a C-vitamint tisztességgel. A dietetikusok szerinti "egészséges" életet éltem, rendszeresen sportoltam.
Mióta kiderült a glutén-intoleranciám (és paleora tértem át) a vitaminok, melyeket szedek, felszívódnak és hatnak. A C-vitamin folyamatos szedése segít elkerülnöm a náthát, vagy éppen lerövidíteni az időtartalmát bármilyen betegség támadott is meg. A C-vitamin szedése energikusabbá tesz, a kollagéntermelésben betöltött fontos szerepét bizonyítva gyorsabban gyógyulnak a sebeim és még ki tudja mennyi mindenben segít, amit észre sem veszek.
Glutén-intoleranciában/cölikáliában szenvedőkre fokozottan érvényes a C-vitamin szedésének fontossága! Ha éppen áttérünk a glutén-mentes étkezésre, akkor azért, hogy könnyebb és gyorsabb legyen a bélbolyhok gyógyulása, ha pedig már áttértünk rég és kitisztult a szervezet, akkor pedig azért, hogy fenntartsuk a szövetek egészségét (az alapvető előnyein kívül) és, hogy az esetleges glutén-szennyezés miatt bekövetkező gyulladást csökkentsük.
Remélem sokan elolvassák majd ezen írásomat, sajnos még nem láttam erről írni senkit, sehol. Fontosnak érzem megosztani a tapasztalataimat, hiszen a glutén-intolerancia az orvos tudomány számára is egy nagyon új anomália, s véleményem szerint a legtöbbet egymástól, tapasztalatunk megosztásával tanulhatunk.
Irány a patika!
Források:
1. http://www.drmineral.hu/vitaminc?utm_source=tapanyagok&utm_campaign=4e25517644-m%C3%A1jusiakci%C3%B3&utm_medium=email
2. Allergol Immunopathol (Madr). 2012 Jan-Feb;40(1):3-8. doi: 10.1016/j.aller.2010.11.003. Epub 2011 Mar 21.http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21420224