péntek, július 30, 2010

Brigadeiro, a brazil csokimámor - VKF! 36. - Világjáró fazék

A Brigadeiro (ejtsd: brigádejru) egy igen egyszerű, ám annál kedveltebb édesség Brazíliában. Először 1940-ben készítették el, és Brigadeier Eduardo Gomesről nevezték el, aki meghatározó politikus és katonai vezető volt. Általában születésnapokon szervírozzák a gyerekek és felnőttek egyöntetű örömére, és a külföldiek is szívesen viszik szuvenírként. Hihetetlenül egyszerűen elkészíthető, 4 hozzávaló kell, és maximum 30 perc alatt megvan. Az állaga a puha tejkaramellához hasonlít, és a mély Holland kakaó íze hatja át. Védjegye ez a csokoládé-cukorka, amiben megforgatják.


Brigadeiro
(23 db lesz belőle)

1 ek vaj
340 g (2 tubus) sűrített tej
5 ek kakaópor (ez ízlés szerinti)
csoki drazsé a beleforgatáshoz

A vajat, kakóport és sűrített tejet beleöntjük egy edénybe és spatulával kis és közepes láng közötti lángon melegítjük és harciasan keverjük kb. 15 percig, amíg össze nem sűrűsödik. Ha kész, kiöntjük egy tányérba, várunk kicsit míg hűl és bejavazott tenyérrel golyókat formálva beledobjuk a csoki drazséba és meghempergetjük. Mosollyal szervírozzuk.

csütörtök, július 29, 2010

Pikáns sajtszószba símul a gomba és a prosciutto - tagliatellehez



Pocak Panna vagyok. Desszert mániás vagyok. A desszerthez készítem a főételt is. (Valahogy így hangzana egy terápiás foglalkozáson a mai beszédem.) Ma a szüleimet várjuk ebédre, mert az elkövetkezendő napokban együtt fedezzük fel a Badacsonyt és térségét, s ezen alkalomból készítettem ezt a fantasztikus, olaszos szószt a házi tagliatelle tésztához, melyet Édesanyám készített. Az íze hihetetlenül összetett, mégsem erős, hanem inkább lágy, selymes, összesimul a tésztával a tányéron.
Mikor tavaly Olaszországban nyaraltunk, egy kempingben voltunk, melyenek saját boltja volt, ahol csak és kizárólag olasz termékeket forgalmaztak, és frissen pékárut, sonkákat, sajtokat és mindent, ami az olaszok Mennyországában lehet. Ott bizony, abban az egy hétben, minden nap prosciuttot ettem azzal a finom, óriású szemű, kemény húsú, mézédes szőllővel. Nem tudtam betellni vele, máig nem tudok. Ez a tészta a tavaly nyárra emlékeztet...
Ki hova megy nyaralni? Jövő héten mi Zakopánét látogatjuk meg, megnézzük megvannak-e még a medvék. :-)

Pikáns sajtszószba símul a gomba és a prosciutto - tagliatellehez
(4 főre)

1/2 hagyma
1 gerezd fokhagyma
230 g tisztított, szeletelt gomba
4 szelet prosciutto
150 g Guada sajt
6 levél bazsalikom
ízlés szerint só, bors,
1 csipet szerecsendió
2,5 dl tejszín
1 dl tej
1 ek kacsazsír

A kacsazsírba beledobom a felaprított vöröshagymát és a gombát és nagy lángon hirtelen megdinsztelem, majd jöhet rá a só, bors és a tejszín és a tej.
Felforraljuk és közben tovább fűszerezzük a sajttal, bazsalikommal és szerencsendióval, beledobjuk a prosciuttot. Kb. 10 perc után elzárjuk és beledobjuk a felkockázott sajtot, melyet olvadásít keverünk.
Tagliatelle tésztával tálaljuk. Száraz, könnyű fehérbort tudnék mellé elképzelni.


hétfő, július 26, 2010

Pico de gallo: ezt mindeki forrón szereti! - VKF! 36. - Világjáró fazék


A "Pico de gallo" elnevezés a mexikói konyhában azt a szósz szerű ételt takarja, amelyet alapvetően aprított paradicsomból, chilliből és hagymából készítenek, azonban gyakran kerül hozzá még lime, koriandermag, uborka, retek stb. Én most a "Salsa picada-t" készítettem el, más néven "Salsa mexicana-t", mely nevét a színeiről kapta, melyek a mexikói zászló színeit tükrözik: piros a paradicsomtól, zöld a chillitől, és fehér a hagymától. Az igazi salsa kulcsa a friss összetevőkben van, azonban ha kész és nem fogyasztottuk el mindet, akkor mindenképpen tároljuk hűtőben!

Ma reggel megfogadtam, hogy bármi történjék is, nem gyújtom be a sütőt, sőt még a gáztűzhelyet sem. Aztán az én fogadalmam is utolérte a sorsa: megszegtem! (De csak 5 percre és csak a gáztűzhelyet!) De megérte! Oh, még mennyire megérte!
Egy vallomással tartozom, amely talán egy gasztro blogoshoz nem méltó: imádom a mozis kaját. Nagyon régóta szeretném reprodukálni, azonban féltem tőle, mert tudom, hogy nem lehet teljesen ugyanazt az ízt újra kreálni a konyhában, ugyanis az tiszta műanyag. Azonban ma olyannyira elszánt voltam, hogy nekiveselkedtem, és láss csodás: ezerszer jobb, mint a moziban! Egészen kevés hozzávalóból, pillanatok alatt óriási adagot lehet készíteni. Következőleg jöhet a guacamole és a nachos helyett egy egészségesebb alternatíva.
Kedves barátnőmnek, Ancsának ajánlom szeretettel!


Mexikói salsa: ezt mindenki forrón szereti!
(700 ml lesz belőle - tehát kb. 7 főre elegendő)

2 nagy paradicsom (lehetőleg igazi paradicsom ízű legyen)
1 piros paprika (nem a csípős)
1/2 fehér paprika
10 pepperoni
1 kis vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1/2 lime leve
1 kk só
1 nagy csipet só, fekete bors, kömény, oregano
1 kk barna cukor
4 ek ketchup (mert a paradicsomok vízízűek voltak)
1 kk házi sűrített paprika
1 ek kukorica keményítő
3 ek víz
petrezselyem

Az elkészítése nagyon egyszerű: minden aprítsunk fel kicsire és dobjuk egy tálba a fűszerekkel együtt a kukorica keményítőn kívül. Kézi turmixszal kissé dolgozzuk meg (ki mennyire szereti darabosan) majd öntsük egy serpenyőbe és nagy lángon melegítsük.
Közben csináljunk habarást a kukorica keményítővel, vízzel és egy kis lével a salsából, majd keverjük hozzá és forraljuk fel.
Forrón tálaljuk (újra lehet melegíteni, idővel még összébb érik az íze), meghintve petrezselyemmel és meglocsolva a maradék lime levével.

Tipp: Hacsak nem jönnek hozzánk legalább heten vendégségbe, hogy együttesen pusztítsuk el, azt ajánlom tegyük fel pici befőttesüvegekbe, hogy ha a későbbiekben megkívánjuk egy-egy házimozizás alkalmával, akkor egy karnyújtásnyira legyen.
Amúgy tudja valaki a moziban mennyit adhatnak? Az én tippem 100 ml.


csütörtök, július 22, 2010

Couscousos almafelfújt mandulaforgáccsal


Ez a torta nem az a fotogén szépség, aki egy pillantással levesz a lábunkról, hanem inkább az a fajta, aki a belső értékeivel teszi magát halhatatlanná. Az egészséges és tápláló összetevőkért a teljes kiőrlésű couscous, a zabpehely és az alma gondoskodik, akik pedig a vonalaik miatt aggódnak azoknak jó hír, hogy nincs benne se liszt, se vaj. Az íze nem annyira agresszív mintha egy átlagos almás süteményé, hanem inkább lágy, egybe simuló, számomra ez is közreműködik abban, hogy megfelelő reggelivé váljon. Hiszen reggelente melyikünk szereti az erős ízeket? Az én reggeli rutinom úgy néz ki, hogy egyik szememet még csukva tartva botorkálok ki és teszek fel vizet egy illatos, forró fekete teának, majd emellé szívesen fogyasztok valami enyhén édes, lágy ízű, tartalmas reggelit. Akik olvassák a blogom, biztos arra gondolnak, hogy ez a csaj biztosan egész nap csak reggelizik, hiszen reggeliből van a legtöbb receptem, de a megnyugtató válaszom az, hogy nem így van. Csupán annyiról van szó, hogy az a tapasztalatom, hogyha megfelelően finom és kiadós reggelivel kezdem a napot, egyrészt nem leszek éhes gyorsan és több energiám lesz egész nap, másrészt boldogan indítom a napot és ettől a napom is boldogabb lesz.
Couscousos almafelfújt mandulaforgáccsal
(18 cm-es tortaformához)

5 ek főtt couscous
5 ek zabpehely
3 ek tej
1 nagy alma
1 ek fahéj (én sok fahéjat szeretek)
reszelt citromhéj
1 ek méz
2 tojás
kb. 2 maroknyi mandulaforgács

Először is elkészítjük a couscoust: kb. 3 ek couscousból jön ki ez az adag, szóval kb. 2 dl vizet felrakok főlni, s mikor felforrt beledobom a couscoust és 5 percig hagyom állni. Ennyi.
Mikor kész a couscous egy tálba teszem, majd hozzáadom a zabpelyhet, tejet, nagylyukú reszelőn lereszelt almát, fahéjat, mézet, reszelt citromhéjat és jól összekeverem.
A tojás sárgáját és fehérjét külön-külön felverem, majd először a sárgáját, majd a fehérjét keverem óvatosan a "tésztához", majd egy kivajazott 18 cm-es tortaformába rakom és megszórom mandulával. A 180°C-ra előmelegített sütőben tűpróbáig sütöm, ami kb. 40 perc lesz. Ha pirul a mandula letakarom fóliával.

szerda, július 21, 2010

Manó kapitány csodakeksze - fedélzeten a legénység: Narancs, Marcipán és Csokoládé

 Amikor nekiálltam sütni, nem voltam 100%-ig felpörögve az ötlettől, hogy csokis sütit sütök, hiszen nyár van, ez a gyümölcsök időszaka. Mikor már a folyamatban voltam, kissé megszállt az ihlet, így került bele kandírozott narancs és marcipán. Mikor a sütőtálcára raktam, éreztem, hogy valami jót sikerült összehozni. Mikor kivettem, akkor pedig már tudtam... de nem annyira biztosan, mint mikor beleharaptam: a sötét kakaó illata átjárta minden porcikámat, a csokoládé darabok édes foltokban égették a nyelvem, a narancs és a mandula pedig krémesen olvadt el számban, miközben hangosan hümmögtem (hümmögtünk) és nyúltam a másodikért...harmadikért...  Ez a legjobb csokis keksz, amit valaha ettem! A sütőből kivéve kívül kissé ropogós, belül pedig vár a forró, olvadt ízkavalkád, de kis idő elteltével pedig az egész összeérik és átpuhul, finoman hajazva a kókuszgolyó állagra, valami fantasztikus! A nyári diétát és a nassolás törvényeit megszegve fogyott el mind ma reggelre...ezért a csokis kekszért, bármikor törvényen kívüli lennék!



Manó kapitány csodakeksze - fedélzeten a legénység:
Narancs, Marcipán és Csokoládé
150 g zabpehely
80 g teljes kiőrlésű liszt
40 g sima liszt
1/2 csomag sütőpor
csipet só
120 g vaj
2 tojás
4 ek Holland kakaópor
150 g étcsoki
2 ek kandírozott narancs
50 g hideg marcipán
1/2 tk mandula aroma
150 g bio nádcukor (a melaszosabb fajta)


 
A puha vajat habosra keverjük a cukorral és hozzádobjuk a tojásokat és mandulaaromát is.
Hozzáöntjük a száraz anyagokat (amiket előtte jól összekeverünk): lisztek, só, sütőpor, zabpehely, kakaópor.
Majd hozzáadjuk a darabokra vágott csokit, kandírozott narancsot, marcipánt is.
180°C-on előmelegített sütőben sütjük kb. 5 cm távolságra és 12 percig.

csütörtök, július 15, 2010

A gyros, aki tortilla akar lenni

Alapvetően a "tortilla" szó spanyolul kicsi tortát jelent, azonban az, hogy milyen ételt jelentenek alatta, az Spanyol nyelvterületenként változó. Mexikóban és Közép-Amerikában a "tortilla" lapos kis lisztkenyeret jelent, azonban Spanyolországban, Dél-Amerikában, Kubában és Puerto Ricoban a "tortilla" egyfajta omlettet jelent, mely általában krumplival és hagymával készül, míg Panamában megint mást jelent: egy jól átsütött kukoricalisztből készült lemezt.
Főként ezért is voltam gondba, hogy minek is nevezzem itt el, hiszen tortilla lapba rakok gyakorlatilag gyrosnak megfelelő dolgokat, dehát ez a kreatív szabadság. Nagyon szeretjük ilyenkor nyáron, szerintem tipikusan nyári étel: gyorsan elkészíthető, nem kell vele sokat pepecselni, csak felszeleteljük a zöldségeket, készítünk joghurt alappal és öntetet és kisütjük a húst flekken. Nem nagy macera, gyorsan kész van, az íze intenzív és még diétás is (sok töltelék vékony tésztalap kombinációval). Még sok variáció fog jönni, ugyanis nagyon bevásároltam tortilla lapokból és nem vágyok sokat főzicskélni a 40 fokban. (Igen, vettem tortilla lapot, lehet hogy szörnyű dolog egy gasztroblogolótól, de megmondom őszintén, hogy tavaly nyáron szorgalmasan gyúrtam a tortilla lapokat, - aki már gyúrt tortillát az tudja, hogy iszonyú nehéz munka - amik finomak voltak, de a 40 fokban szerintem percenként 1 liter vizet veszítettem, valamint a jobb csuklóm már 4 éve heveny ízületi gyulladásban szenved, szóval úgy döntöttem lemondok a mazochista élvezetekről és megveszem.)

Tortilla - natúr ízek
(kb. 6 adag)

500 g csirkemell
1 marék friss bazsalikom
1 marék friss oregánó
só, bors ízlés szerint
natúr joghurt
2 paradicsom
2 paprika
1 római saláta
1 kis uborka
(hagyma igény szerint, én most kihagytam)

A húst vékony lapokra vágtam, mert jól bedörzsöltem sóval, borssal, és az apróra vágott oregánóval és bazsalikommal, majd rádobtam egy kis forró kacsazsírra és megpirítottam, majd mikor a tortillába töltjük vékony csíkokra szeltem.
A zöldségeket megmosom, tetszés szerint felaprítom.
A tortilla lapokat ráfektetem egy alufóliára és megkenem natúr joghurttal, majd megtöltöm bőségesen zöldségekkel, salátával és hússal. Becsavarom és még a tetejére öntök egy kis joghurtot. Ez natúr, de ha a hús kellőképp fűszerezzük, tökéletes egy ilyen meleg nyári napon.

hétfő, július 12, 2010

Sárgabarack Éden


Hivatalosan is elviselhetetlen a kánikula. Nálunk tegnap a teraszon mértünk este fél hatkor 38°C fokot! Egyszerűen hihetetlen. Ebben a hőségben vagy nagyon elszántnak kell lenni, vagy teljesen őrültnek, hogyha az ember nekiáll főzni/sütni bármit is, ezért én is takarékon vagyok. De, hát nem sírok, mert erre vártam, vágytam kétségbeesetten az ősz első szeles napjaitól kezdve, most pedig boldogan izzadok napi 2l vizet és tankolok újra a nyár csodálatos gyümölcseivel: meggyel, dinnyével, barackkal. A sárgabarack nagy kedvencem, már legalább két hónapja sóvárogtam utána, s most, hogy itt van a szezonja, legalább napi fél kilót eltűntetek. Gondoltam megörökítem a gyönyörű színeit és csábító formáját, hogy majd az őszi hideg, szeles napokon felmelegítse a lelkem, ha nézegetem.


Tudjunk meg többet a mézédes sárgabarackról!

A Sárgabarackról...

85%-a víz, 8,5%-a szénhidrát, 1%-a fehérje, 100grammban kb. 44Kcal van.

Vitamintartalma:
magas A-vitamin, béta-karotin, B-17, kálium, kalcium, foszfor, magas C-vitamin, kén.

Jótékony hatásai: 
A csontok és szövetek újjáépítésében segít,
növeli a sejtek energiáját, élettartamát,
segít a vérképzésben,
vízhajtó, méregtelenítő

Mire jó a magja?
Magjában lévő B-17 vitamin bizonyítottan segít a rák elleni küzdelemben,
bőrünket pedig bársonyosan simává varázsolja és fiatalon tartja.

Valahogy úgy vagyok ezekkel a rövid idényű, isteni nyári gyümölcsökkel, hogy néha sajnálom őket süteménybe rakni, vagy más módon felhasználni, annyi élvezem őket nyersen, talán csak én vagyok így vele...?
Ti is rajongtok a sárgabarackért?

szombat, július 03, 2010

Meggy csapatok partraszállása Piskótaföldén



Ez a mennyei piskóta még a legszigorúbb pontozóknál is 10 pontot kap a 10-ből (ugye, Maci?), és még az egészséges táplálkozás szabotőrei is két kézzel tolják befelé. Édesanyám úgy alkotta meg ezt az alapjában véve vizes piskótát, hogy a cukor mennyisége felére van csökkentve, így az édes íz nem csap arcon, hanem inkább a nagyon kellemes, édes utóízben figyelmeztet, hogy ott van. A liszt pedig le van cserélve graham lisztre, és kissé le van csökkentve, így az élmény nem a tipikusan megszokott fújtós-száraz tészta, hanem olyan könnyű és levegős a piskóta, hogy nem is ismerjük fel rögtön, hogy teljes kiőrlésű (talán csak a színéről). Mindenképpen "WOW" faktoros. Bármilyen gyümölccsel tökéletes, legutóbb meggy és eper kombinációjával kápráztata el érzékeinket. Ha pedig az elkészítés gyorsaságát akarnám meghatározni, 5 perces piskótának hívnám, mert tényleg 5 perc alatt kész!
Mindenkinek ajánlom kipróbálni, nem csak az egészség mániásoknak (mint mi), hanem azoknak is, akik szeretik ha a fantasztikusan intenzív és természetes ízek mellett tartalmas is, amit esznek (és nem utolsó sorban diétás)!


Meggy csapatok partraszállása Piskótaföldén

4 tojás
8 ek víz
100 g cukor
200 g Graham/teljes kiőrlésű liszt
meggy/eper (kb. 1/2 kg)

A fehérjét és a sárgáját külön-külön verjük fel a 4-4 ek vízzel, és a sárgájában a cukorral.
Ezután egymásba lapátoljuk őket és óvatosan összekeverjük (ne törjön!).
Majd a lisztet is belekeverjük óvatosan (ne keverjük túl).
Tepsibe töltjük. Itt fontos, hogy ujjnyi vékonyra simítsuk a tésztát, mert nagyon fel fog jönni, valamint amikor megszórjuk a gyümölccsel legyünk extrémen bőkezűek és terítsük be meggyel úgy, hogy ne látszódjon a tészta. Így lesz az igazi.

Mascarponés eperálom fagylaltországból

Már egy hete készülök, hogy Szüleimet meglepem egy isteni desszerttel, köszönetképp, hogy ilyen jól viselték, hogy már egy hónaja nem voltam itthon a vizsgaidőszak miatt. Hát a desszert a fejemben sokféle volt, azonban a mascarponés eperfagyi alapötlete maradt meg, és lett egy könnyű, diétásnak kis csúsztatással ugyan, de mondható (a fagylalt abszolút diétás, mert csak 2 ek porcukor van 1liter fagylaltban, de a tejszínben ugye van kalória bőven), és egy könnyű, nyári desszert, mely vérré vált.
A fagylaltról annyit érdemes tudni, hogy eperből és mascarponéből áll, főzés nélküli és frenetikusan jó! FONTOS: a fagylaltot rögtön tálaljuk a fagylaltgépből kivéve, vagy utolsó turmixolás után gép hiányában, ugyanis a nagyon kevés (2 ek) cukormennyiség miatt kőkeményre fagy (C verzió, hogy rengeteg cukrot rakunk bele, akkor nem fagy kőkeményre).


Mascarponés eperálom fagylaltországból

1 liter fagylalthoz:
500 g mascarpone
500 g eper (szép legyen és aromás)
2 ek porcukor
1 ek citromlé
2 ek bourbon whisky (vagy más alkohol)
1 ek vodkában eltett vanília (vanília aroma)

Kehelyhez:
250 ml tejszín
1 csomag vaníliás cukor
mandula - pirítani
fekete ribizli - díszítésnek
édestölcsér hosszúban eltörve

  1. A fagylalthoz, turmixoljuk homogénre a hozzávalókat és tegyük a fagylaltgépbe, vagy annak hiánya esetén (nekem sincs) tegyük a fagyasztóba és óránként, félóránként alaposan turmixoljuk át, kb 5-6 órán keresztül, majd tálaljuk!
  2. A kehelyhez, szedjünk gombócokat a kelyhekbe, helyezzük rá a felvert tejszínhabot (vaníliás cukorral), majd a tetejére szórjunk kissé megpirított mandulát, és dobjunk rá áfonyaszemeket, és nyomjuk bele a tölcséreket.