hétfő, január 30, 2012

Mogyoróvajas-csokis cupcake *rizsliszttel (glutén-, tejtermék-, cukor mentes)



Habár sem a mogyoróvaj, sem a rizsliszt nem paleo, mégis meg tudom magyarázni a furcsaságot.
A helyzet az, hogy nagyon szeretem a mogyoróvajat és volt a hűtőben egy üveggel, amit nem akartam volna kidobni...az első gondolatom a régi mogyoróvajas-csokis szelet (Snickers) volt, azonban az már a nagyon nem paleo kategória, s miután cupcake boltban dolgozom már pár hónapja előfordul, hogy az első ötlet cupcake formát ölt. Így történt ezzel a mogyoróvajjal is. A rizsliszt pedig úgy került a képbe, hogy páran kértétek már tőlem, hogy lassítsak a mandula és egyéb mag folyammal, s gondoljak azokra is, akik nem paleoznak, hanem mondjuk csupán glutén-intoleránsak. A rizsliszt ebben a receptben nagyon jól bevált, ugyanis a piskóta már másnap is pihe-puha könnyű, friss volt. Isteni, nagyon jól sikerült recept.
A recept a Kifőztük magazin decemberi számában jelent meg.
A Kifőztük januári száma már fenn van és letölthető az új honlapról!





kedd, január 24, 2012

A Paleolit rávert a Mediterrán étrendre a diabétesz elleni harcban - svéd kutatási eredmények!

Egy nagyon érdekes tanulmányra bukkantam a "Science Daily"-ben, melyet rögtön le is fordítottam, hogy mindannyiunk számára érthető és tanulságos legyen. :) Íme:

"Science Daily (2007. június 27) - Az evolúciós folyamat során fogyasztott étel lehet a megoldás a kettes típusú diabéteszre. A svéd Lund University tanulmánya szerint a három hónapon át tartó diéta eredményeként az emberi szervezet határozottan jobban kezeli a szénhidrátok fogyasztását. 

A 2.5 millió éves emberi evolúció során, még a mezőgazdaság kialakulása előtt, az őseink gyümölcsöket, zöldségeket, magvakat, sovány húsokat és halat fogyasztottak. Ezzel szemben viszonylag rövid ideje fedezik a mai, modern ember kalóriaszükségletét a gabonafélék, tejtermékek, finomított zsírok és cukrok. 

Staffan Lindeberg a Lund University Orvostudományi Tanszékén már jó pár éve tanulmányozza az ember eredeti étrendjének élettani hatásait. A kutatócsoport egy korábbi tanulmányban közzétette, hogy Kitawa, Trobriand szigetek, és Pápua Új Guinea őslakosai körében - akik számára a modern mezőgazdaság által előállított élelmiszerek elérhetetlenek - a diabétesz és a keringési betegségek szembeötlően ismeretlenek. 

A svéd kutatócsoport klinikai vizsgálatban hasonlított össze 14 olyan beteget, akik a Paleolit életrendet követték három hónapig, 15 olyan beteggel, akik a "továbbfejlesztett" és "általánosan egészségesnek tartott" Mediterrán étrendet követték (amely teljes kiőrlésű gabonafélékre, alacsony zsírtartalmú tejtermékekre, gyümölcsökre, zöldségekre és finomított zsírokra épül). Minden betegnél emelkedett vércukorszintet mértek a szénhidrát bevitelt követően (glükóz intolerancia), mely betegek legtöbbjének kettes típusú diabétesze volt. Ráadásul minden beteg szívkoszorúér megbetegedésben szenvedett. A Paleolit étrendet követő betegek csoportjának a száraz húsokat, halat, gyümölcsöt, zöldséget, gyökereket és magvakat ajánlották fogyasztani, valamint, hogy kerüljék a gabonaféléket, tejtermékeket és a sót. 

A fő eredmény az volt, hogy a 12 hetes étrendváltozást követően a Paleolit étrendet követők csoportjában 26%-ot csökkent a vércukorszint megemelkedés szénhidrát fogyasztást követően, míg a "továbbfejlesztett" Mediterrán étrendet követők csoportjában ez az arány csupán 7%-os volt. A tanulmány legvégén, a Paleolit étrendet követő csoportban az összes vizsgált személynek normális lett a vércukorszintje. 

A javult glükóz intolerancia a Paleolit csoportban nem kapcsolódott a csoportban tapasztalt súlyváltozáshoz, vagy derék körméret csökkenéshez, habár az utóbbi szintén jelentősebb változás volt a Paleolit csoportban. Ennél fogva, a kutatócsoport azt a következtetést vonta le, hogy a csökkentett kalóriabevitelen és a súlycsökkenésen túl kell lennie annak a faktornak, amely a szervezet szénhidrátra adott jobb reakciójáért felelős. A két csoport közötti jelentős különbség a Paleolit csoport csökkentett gabona- és tejtermék bevitelében, valamint a magasabb gyümölcs bevitelben van. Számos tanulmányban bebizonyosodott, hogy a gabonafélékben és a tejtermékekben lévő anyagok igazoltan beavatkoznak a szervezet szénhidrát- és zsír anyagcsere folyamataiba. 

"Ha a kettes típusú diabéteszt meg akarják előzni vagy kezelni, hatásosabb, ha elkerülik a modern élelmiszerek egy részét, mint a szénhidrát vagy kalória számlálás." - mondja Staffan Lindeberg.

Ez volt az első, Paleolit életmód hatásait kutató tanulmány, melyet kontroll csoportokkal végeztek."





Forrás:
1. Diabetes, Study Finds. ScienceDaily. Retrieved January 22, 2012, from http://www.sciencedaily.com­/releases/2007/06/070627225459.htm






Hogy tetszik a cikk, Ti mit gondoltok?




Plusz info: Egyik kedves olvasóm, Zsuzsi írta a hozzászólásában: "Lindeberg konyvebe (Food and Western Disease: Health and nutrition from an evolutionary perspective) is erdemes beleolvasni, aki tobbet szeretne tudni ezekrol a tanulmanyokrol es eredmenyeikrol, majdnem minden a nyugati tarsadalmat erinto betegsegrol szo esik a konyveben.
Ezen kivul, akit erdekel a biokemiai hattere is, hogy mit miert nem eszunk, - bar abban a konyvben szo sem esik a paleorol, viszont lenyegeben ugyanaz a dieta, csak mas iranybol jutott el erre a megoldasra - annak ajanlom Elaine Gottschall Breaking the Vicious Cycle c. konyvet."

hétfő, január 23, 2012

Vallomás és fogadalom 2012-re - Paleo hardcore



A 2011-es évem nagyszerű volt. Az eddigi legjobb és legsikeresebb évem. A személyes és szakmai sikereimen túl, tavaly szeptemberben volt egy éve, hogy Paleos lettem, ami az egyik legjobb dolog, ami valaha történt velem.  Azóta sem nézek vissza, sőt, csakis előre, egyenesen előre. 

Azonban be kell vallanom valamit. Annyira imádom a saját főztömet, főleg a desszertjeimet, hogy bizony túlontúl sokszor kerültek a kétszemélyes kis asztalkánkra, aminek eredményeként felcsúszott három kiló. (Persze most mondhatjátok páran, hogy ugyan három kiló, de bizony itt három kiló, ott kettő és mire kettőt pislogok már a cipőt is szuszogva kötöm be - főleg az én manó magasságommal.)
Bizony, paleos desszertből sem szabad mértéktelenül enni azért, mert habár egészségesnek egészséges (bízzatok bennem, annyi allergiám van meg miegyéb, hogy ha valami nem kóser azt 5 perc alatt érzem/látom), kalória azért van bennük a magvak és az aszaltak miatt. Valamint a paleo alapja amúgy is a főételekben van, a desszert az csak egy vékonyka kis mellékszál a paleo húsos-zöldséges főösvényén. 

A Paleoban nem csak az a fontos, hogy mit eszünk. Ez egy nagy szelete az egésznek, de nem az egyetlen szelet. Emellett nagyon fontos szempont az, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben, ami szorosan összefügg a súlyunkkal. A súlyfölösleg nem egészséges. Lassítja az anyagcserét, bezavar a hormonháztartásba és borul minden - hiába az egészséges evés. 

Éppen ezért, ezt átgondolva, a kezdeti lelkesedést megtartva úgy döntöttem, hogy ezentúl még szigorúbb leszek önmagamhoz, s ez számotokra, kedves Olvasóim, azt jelenti, hogy még több paleo főételt fogtok látni a blogomon. Mégpedig:


minden hónap első hétfőjén új sós/húsos receptet fogok posztolni. 

A vallomásom pedig remélem, hogy tanulságul szolgálhat, s esetleg ösztönzőleg hathat. Valamint megmutatja, hogy habár már-már hiperaktívan lelkesedő paleos létem ellenére, esendő halandó vagyok, - de minden hiba tükörként szolgál, hogy lássuk, min kell javítanunk. Ha Ti is a paleo mellett döntöttetek/döntötök, várlak titeket a hamarosan érkező új, "még paleosabb" receptjeimmel, sok hússal és zöldséggel, valamint tuti tippjeimmel a paleo mindennapos élvezetéhez! :)



Ki csatlakozik hozzám?

vasárnap, január 22, 2012

Megjelent a januári Kifőztük!


Már megjelent és letölthető a Kifőztük januári száma, amelyben most igazán bepalacsintáztunk! 

Receptekért katt a képre! :)


szombat, január 14, 2012

Marcipános-mandarinos gesztenye torta (glutén-, méz- és cukor-mentes)




A karácsony és az szilveszter éjszaka is csöndesen telt, de ez még nem jelenti azt, hogy sütivel nem rúgunk ki a hámból! Miután mindannyian nagy gesztenye rajongók vagyunk, és még volt bőven a fagyasztóban a Maroni  nagyszerű gesztenyepüréjéből, nem volt kérdéses, hogy felhasználjuk-e vagy sem. Az alkalom pedig hozta magával a marcipánt, ami szinten mindannyian szeretünk. Azonban a marcipánt ezúttal én készítettem el, méghozzá xilittel, amely az első xilit próbám volt. Meglepően hasonlít a xilit a cukorhoz és tényleg van egy enyhe kis hűsítő utóíze, azonban ha szavazni kéne én még mindig a mézre szavaznék, azonban azok számára, akik nagyobb mennyiségű édességet fogyasztanak nap mint nap, azoknak ajánlom a xilitet. Részemről maradok a méznél, hiszen azt sem viszem túlzásba napi szinten. 


 Ez a torta viszont mennyei édesség volt. A piskóta tömény gesztenye, amelyet ketté vágtam, s a közepébe került egy réteg selymesen lágy gesztenye krém, arra házi paleo marcipán, arra pedig egy réteg édesen-savanykás mandarin. Meglepően édes, krémes, mégis üdítő volt a torta. A mandarin és marcipán nagyon jó páros. Minden alkalomra ajánlom! :)

Hopsz, és mielőtt bárki meglepődne, hogy vajat használtam a receptben, olvassa el ezt a bejegyzésemet, hogy rájöjjön miért vagyok ilyen bátor. Azonban pánikra semmi ok, továbbra is rengeteg kókuszolajas receptet várhattok tőlem az új évben is!


Új évi blog fogadalmam:

Köszönöm, hogy ilyen sokan reagáltatok az új évi kérdésemre, miszerint "mit látnátok szívesen az új évben a Pocak Panna blogon?", s miután én is szeretném csökkenteni a desszert kínálatot a konyhámban, igyekszem átevezni a sósabb vizekre, illetve ételekre.

szombat, január 07, 2012

BUÉK + egy kérdés

A képen látható torta receptje hamarosan...
Ezúton szeretnék nagyon boldog, egészségben, sikerekben, örömben és finomságokban gazdag új évet kívánni Minden Kedves Olvasómnak!



Valamint lenne egy kérdésem Hozzátok, melyekre hozzászólásokban várom a válaszokat:

- Ti milyen recepteket szeretnétek látni a Pocak Panna blogon az új esztendőben?