vasárnap, április 25, 2010

Vichyssoise leves sajtos ostyával

Ez a recept Stahl Judit - Büntetlen örömök című könyvéből való. Leírja, hogy habár ez a leves egy francia származású cheftől származik /Louis Diat/, magát a receptet már az Egyesült Államokban alkotta meg. Ez a leves lényegében egy hideg, zöldséges krém leves, amihez fantasztikusan passzol a sajt csipsz, - mely mellesleg nagyon addiktív. Könnyen, gyorsan elkészíthető, lágy ízű leves, meleg napokra ajánlom.

Hozzávalók: kb. 4 főre
  • 150 gr krumpli
  • 125 gr megtisztított póréhagyma
  • 1/2 ek vaj
  • 1/2 zöldségleveskocka
  • 150 ml tej
  • szerecsendió
  • só,bors
  • trappista sajt
Elkészítés:
  1. A krumplit meghámozzuk, majd felkockázva puhára főzzük.
  2. Közben a póréhagymát felaprítjuk kb. 2 centis karikákra és kevés vajon dinszteljük egy kicsit, majd épp annyi vízzel öntjük fel, ami épphogy ellepi és puhára főzzük.
  3. Ha a krumpli puha hozzáöntjük a póréhagymához (a víz nélkül) és felöntjük annyi vízzel ami 2 centivel lepi el, majd beledobjuk a zöldségleveskockát és fűszerezzük sóval és borssal.
  4. Ha összefőlt beleöntjük egy turmixgépbe a tejjel és jól összeturmixoljuk.
  5. Hidegen fogyasztjuk egy kis szerencsendióval megszórva.
  6. A sajt ostya elkészítése: A trappista sajtot lereszeljük és kis golyókat formálva sütőtálra tesszük (teflon vagy sütő papírral alatta) és 175°C-on addig sütjük, míg a széle pirul. Ekkor kivesszük és kb. 1 perc elteltével levesszük és tortarácsra helyezve hűtjük. Én megszórtam még sütés előtt egy kis póréhagymával.

szombat, április 24, 2010

A titkos fegyver, hogy jól induljon a napod...

Banános-zabphelyhes müzli aszalt vörösáfonyával

"A reggeli a nap legfontosabb étkezése." Ehhez tartom is magam szigorúan, és mindig reggelizek. Azonban egy idő után nagyon unom már a kenyeret, meg a pékárukat, akármennyire is finomak, reggel hétkor az ember gyomra valami könnyű után vágyik. Legalábbis az enyém biztosan. Ez a recept olyannyira kedvencem lett, hogy esténként úgy hajtom álomra a fejem, hogy "na akkor reggel banános-zabpelyhes müzlit reggelizek, nyami". Reggel pedig 3 percnél tovább nem tart elkészíteni, így amíg fő a teavíz, ezt is összedobom seperc alatt. Meleg, édes, könnyű, egészséges és utána 3 óráig nem vagyok éhes - kell ennél több?



Hozzávalók: 1 adag
  • 1 érett banán (zölddel semmiképp ne csináljuk, mert nem lesz elég édes)
  • 5 ek zabpehely
  • 4 ek tej
  • aszalt vörösáfonya
Elkészítés:
  1. Egy edénybe felrakjuk a tejet, bele a zabpelyhet és forrásig melegítjük.
  2. A céltányérban összetörünk villával egy banánt jó pépesre, majd hozzáöntjük a zabpelyhet a tejjel és jól összekeverjük.
  3. Megszórjuk tetszik szerinti aszalt vörösáfonyával.

vasárnap, április 18, 2010

Cowboy keksz - Yee Haw!

Harapj bele és kiáltsd: Yee Haw!
Sokat kutattam a Cowboy keksz történetét az interneten, de sajnos homály fedi, senki nem tud az eredetéről semmit. Annyi azonban biztos, hogy a Cowboy keksz gyakorlatilag egy "mindent bele" keksz is lehetne, hiszen általánosan van benne zabpehely, csokoládé, mazsola, dió és kókusz. Akkor az igazi, ha a szélét szép barnára, ropogósra sütjük, míg a belseje finom puha, omlós marad. Ugye mondanom se kell, hogy frissen, forrón a sütőből a legfantasztikusabb, csak egy valamire kell odafigyelni: hogy sokat csináljunk, mert gyorsan fogy!

Hozzávalók:
  • 100 g teljes kiőrlésű liszt
  • 30 g sima liszt
  • 1/2 tk sütőpor
  • 1/2 tk szódabikarbóna
  • 130 g vaj
  • 150 g nádcukor
  • 2 tojás
  • 1 tk vaníliás cukor
  • 100 g zabpehely
  • 100 g magas kakaótartalmű étcsokoládé
  • 40 g kókuszreszelék
  • 50 g durvára vágott dió
  • 40 g felaprított arany mazsola
Elkészítés:
  1. A vajat a cukorral, vaníliás cukorral és tojásokkal habosra verem.
  2. Külön tálban jól elkeverem a liszteket, sütőport, szódabikarbónát, majd a vajas krémhez adom.
  3. Belekeverem a zabpelyhet, csokit, diót, mazsolát és kókuszt is.
  4. Kanál segítségével kis kupacokat adagolok a sütőtálra és 175°C-on 10 percig sütöm (barna legyen a széle).

kedd, április 13, 2010

Tavaszi zápor


Nem tudom, hogy vajon országszerte esős-e az idő, de itt a Balaton fölött már három napja csak esik. Elszomorító-e az eső? Kissé melankolikussá teszi az embert, legalábbis engem mindenképp. De valamilyen furcsa módon, amikor reggelente megyek órára és minden csöndes, és látom, ahogy az esőcseppek, mint a lassított felvételeken szétcsapódnak az ernyőm szélén, és minden fűszál és virág csillog az esőtől, a természet pedig gyönyörű zöldjében tündököl, valamiképp mégis úgy érzem, hogy talán nem is zokog a természet, hanem újjáéled. A reggeli friss eső illatot beszívva én is úgy érzem, hogy megújulok, és lemosom magamról a rossz idő okozta bánatot. Nem tudom, másokkal is így van-e, de én érzelmileg nagyon szoros szimbiózisban élek a természettel. Télen én is borús vagyok és pesszimista, azonban amint előjönnek az első tavaszi napsugarak, máris minden a feje tetejére áll a szívemben és elmémben: mindent pozitívan, boldogan és sugárzóan látok.
Most, hogy esik... halk melankóliával én is újjászületek.
Ti hogy viselitek az esős tavaszt?

Egy kis zene a hangulathoz...



hétfő, április 12, 2010

Gnocchi - pillekönnyű olasz párnácskák a tányéron

Gnocchit már azóta szeretnék készíteni, mióta tavaly nyáron Olaszországban igazán finomat sikerült kóstolnom. Na, nem mintha nagy ördöngösség lenne elkészíteni, de a házilag készített gnocchi mindenképp veri a bolti előfagyasztottat. Most, hogy kipróbáltam és megtapasztaltam mennyire könnyen és gyorsan elkészíthető (és milyen jó móka!), valamint hogy mennyivel finomabb a házilag készített, nem vitás, hogy többször fogom készíteni.

Hozzávalók:
  • 3 nagyobb krumpli (kb. 550 g)
  • 2 tojás sárgája
  • kb. 230 g liszt
Elkészítés:
  1. Puhára főzzük a krumplikat, majd kis hűlés után meghámozzuk.
  2. A még meleg krumplikat összetörjük, és hozzáadjuk a két tojást. Alaposan elkeverjük.
  3. Lassan hozzáadjuk a lisztet és tésztává formáljuk. Ne ragadjon a kezünkhöz, de nem kell túl sok lisztet sem beledolgozni, mert nagyon tésztás lesz akkor. Azt szeretnénk, hogy finom puha, krumpli ízű legyen.
  4. Alaposan meglisztezett deszkán több részletre vágjuk, majd egyenként elkezdjük hosszú, vékony hengerekké nyújtani, majd késsel apró, ujjnyi kis "párnácskákat" vágunk.
  5. Bedobjuk a lobogó, sós vízbe, s egy perccel miután feljött a felszínre már kész is.  
Bármilyen szósszal, melegen tálaljuk.

vasárnap, április 11, 2010

Granola - az "über" müzli - XXXIII. VKF!

 A Granola elnevezést a 19. századi Egyedült Államokban kezdték el használni a teljes értékű gabona termékekre, melyeket morzsolás után ropogósra sütnek, a müzlivel ellentétben, melyet nem sütnek meg. Tartalmilag pedig semmi különbség nincsa a kettő között, hiszen mindkettő zabpehelyből, magvakból, aszalt gyümölcsökből és mézből áll. Egészséges, finom és tápláló.
Ezért szeretem én is. A boltban kapható müzlikkel annyi bajom van, hogy rengeteg cukrot, glükóz-fruktóz szirupot és egyéb oda nem illő dolgokat tartalmaznak, valamint legalább ötöt kell megennem belőlük, hogy kibírjam még ebédig az órák között. Amerikában nagyon megy a Granola őrület, s ezt látva buzdultam fel én is, hogy kikísérletezzem a saját receptem. Nincs benne cukor, csak méz, és rengeteg finomság. Reggelire joghurt mellé szeretem a legjobban, vagy tízóraiként bárhol az "úton".
VKF!-ről annyit, hogy életemben először csatlakozom, és izgatottan várom a többiek kreációit és a reakciókat.
Hozzávalók: 8 szelethez
  • 100 g zabpehely
  • 10 g aprómag keverék
  • 30 g mandula felaprítva
  • 40 g aszalt gyümölcs felaprítva: meggy, cseresznye, áfonya, mazsola
  • 1/2 tk fahéj
  • 25 g vaj
  • 100 g akác méz
Elkészítés:
  1. A magokat, zabpelyhet és mandulát 150°C-ra előmelegített sütőben tolom 10 percre.
  2. Egy kisebb edényben megolvasztjuk a vajat, mézet és fahéjat, és homogénre keverjük.
  3. Ebbe kerül bele a felaprított aszalt gyümölcs, majd a zabpehely, melyeket jól összekeverünk.
  4. Belelapogatjuk egy sütőpapírral kibélelt edénybe, és 150°C-on 20 percig sütjük. Másnap reggel lehet szépen szeletelni.



vasárnap, április 04, 2010

7 jó ok, amiért a répa nem csak a nyusziknak tesz jót!

Fotó innen.

Íme a 7 ok, amiért a répa nekünk is jót tesz, nem csak a nyusziknak:
  1. Mert a tápértéke óriási: kálcium, kálium, nátrium, foszfor, vas, magnézium, króm, só, A, B complex, C, E, G és K vitaminokat tartalmaz. (Kell mondanom tovább?)
  2. Láttál már szemüveges nyuszit? Én még nem, ezért rágcsálok répát...
  3. Stresszevők és diétázók figyelem! Legális nasi a láthatáron: 100 g sárgarépában csak 40 Kcal van.
  4. Bőrszépítő hatású, mivel a vér savtalanításával tisztítja a májat is.
  5. Bizonyítottan csökkenti a daganatos betegségek kialakulásának veszélyét – főként a dohányzók rágcsálják aktívan!
  6. És ideges nyuszit láttál már? - Az idegrendszerre is jótékony hatással van.
  7. Erősen lúgosító hatású, kifejezetten, ha cékla lével párosítjuk.


    +1: Kedvencem így: lereszelve egy kis citrommal és mézzel, répatortaként, és kipréselve cékla és alma lével és sült répaként tartármártással.

Ugye milyen jót tesz  a sok répa?

A nap kérdése: Ti hogy szeretitek a répát a legjobban? Melyik a kedvenc zöldségetek?

szombat, április 03, 2010

péntek, április 02, 2010

Répa cupcake karamellizált dióval

Bevallom, ez a cupcake ugyanaz a recept, mint az előző, csak nem akartam egy bejegyzésbe rakni a két képet. :-) A tetejére a karamellizált dió úgy készült, hogy nádcukorból karamellt készítettem (víz nélküli módszerrel) majd beledobtam egyenként az egész diókat és megforgattam benne, majd óvatosan kiraktam egy sütőpapírra. Nagyon finom és szerintem nagyon dekoratív. Recept itt található.


Répás cupcaket minden nyuszinak!


Be kell vallanom, csak félig répás, no nem azért, mert kispóroltam belőle a répát, hanem mert szeleburdi nyuszi voltam, mikor vásároltam és csak 1 répát hoztam haza, ami csak a fele a megadott mennyiségnek. Nem ijedtem meg, kipótoltam még dióval és kókusszal. A liszt 4/5-e pedig teljes kiőrlésű liszt lett, így nem csak finom, de egészséges és laktató is. A kókusz nagyon kellemes aromát ad a diós-répás tésztának. A cukor mennyiségét szintén csökkentettem (na de nem én lennék, ha nem tenném így), azonban a répatortához dukáló sajtkrém maradt a régi, bevált recept. Isteni finom lett!
Minden kis nyuszinak jó rágcsálást, és boldog húsvéti ünnepeket kívánok!
A marcipán nyuszit is én készítettem életemben először! Szerintem aranyos lett!

Hozzávalók: 13 db-hoz
  • 120 g vaj
  • 150 g cukor
  • 3 tojás
  • 1/2 citrom reszelt héja
  • 2 ek citrom leve
  • 150 g teljes kiőrlésű liszt
  • 40 g sima liszt
  • 1/2 tk fahéj, szódabikarbóna, sütőpor, só
  • 120 g répa reszelve
  • 70 g dió durvára aprítva
  • 40 g kókusz reszelék
Elkészítés:
  1. A vajat a cukorral habosra keverem, majd hozzáadom a tojásokat és a citrom héját és levét, habosra keverem.
  2. A kétfajta lisztet összekeverem a fahéjjal, szódabikarbónával, sütőporral és sóval, majd hozzákeverem a vajas-tojásos krémhez.
  3. A reszelt répát, diót és kókuszreszeléket is belekeverem és kész a tészta. 
  4.  175°C-on 20-25 percig sütöm. Tortarácsra rakva hagyom hűlni.
A sajtkrémhez az elkészítése a blogomban itt található, a hozzávalókat pedig negyedeltem, íme:
  • 125 g Philadelphia natúr sajtkrém
  • 30 g szobahőmérsékletű vaj
  • 80 g porcukor
  • 1/2 tk vanília aroma