Biztosan észrevettétek már, hogy mostanában elég sok szénhidrátos ételt főzök magunknak...ez azért van, mert egy ideje nem kívánom a húst, inkább a szénhidrátot...és ez azért van, mert ta-ta-ta-taaaa: jön a második baba! :)
Ez a második várandósság kicsit más, mint az első volt. Az elsőnél az első trimeszterben narancson és almán éltem, szó szerint, és fogytam az elején 4 kg-ot, utána viszont olyan szinten meglódult az étvágyam, hogy képtelen voltam visszafogni magam. Emellett már az elejétől gyötört a derék fájás, de olyan mértékben, hogy én gyakorlatilag nem aludtam a 2. hónaptól kezdődően.
Most az elején nem volt ilyen erős étel utálatom, habár semmi sem esett jól és a fűszerek illatától megint a világból rohantam ki, most viszont, így a közepe felé, nem különösebben nagy az étvágyam és nem kívánok jelenleg semmit úgy igazán a spenót főzeléken és a gyümölcsökön kívül. Apropó, eddig nem is tudtam, hogy ilyenkor nem ajánlják a papaját (főleg az éretlent), pedig nagyon kívánnám, de így "ráfanyalodtam" a fülöp-szigeteki mangóra, aminek...hát nincs párja! Ééééédes és savanykás egyszerre, szinte már fűszeres az illata is. A kés siklik benne, mint a vajban és lédús. Nyamm...csak ne mérnék arany árban! Nem baj, hamarosan újra találok finom dinnyét is (remélem) és dinnyén és mangón fogok élni.
Na meg Pad Thai-on. Igen, ezt a finomságot hetente egyszer elkészítem, rizstészta ide vagy oda. Azért büszke vagyok, mert ezen és a hétvégi bolognai spagettizésen kívül egész szépen tartom a paleot, lehet ezért nincs a giga étvágy. Na de visszatérve a Pad Thaira. Habár voltunk Thaiföldön férjemmel nyaralni, mikor itt voltunk Katarban először, ott nem kóstoltam meg a Pad Thait, mert a csapból is az folyt és olyan mainstreamnek tűnt, valamint féltem a glutén szennyezéstől. Sosem tudni, főleg az árusoknál... így először Budapesten kóstoltam, és rögtön oda és vissza lettem tőle. Sokféle verziót kipróbáltam már, és ahogy nézem a YouTubon, amit tutira nem tesznek bele a thaiok az a szója szósz és a ketchup.... viszont amit őt raknak bele, az a hal szósz, egy savanyú zöldség féle, esetleg rizs ecet, tamarint és sok-sok cukor. Igen, a cukor itt, elengedhetetlen. Le lehet cserélni kókusz cukorra vagy jaggerire, ha attól valakinek jobb a lelkiismerete, de nekem ez amolyan gizike-gőzeke dolog. Tehát a cukor kell. Mint ahogy a lime lé is kell. Kell, mert a thai ételek lényege az édes és a savanyú kombinációja, attól lesz olyan "felzabálom ezt az egész tálat" típusú, őrjítően jó.
Láttam olyan receptet is, ahol cukor, lime lé és hal szósz került a tésztához, tehát egy halas limonádés tészta... én a hal szósz kihagyom, mert most nagyon nem vágyom rá, de az autentikusságot kedvelőknek bátran ajánlom. Én adtam hozzá még egy kis mogyoró vajat is, mert ettől olyan finom krémes lett és mert...mogyoróvajból sosem elég (bocs paleo). Tehát, ez az étel nem paleo, a legkevésbé sem, viszont zöldségekkel úgy formálható, ahogy akarjuk. Néha teszek bele cukkinit, répát, paprikát, a kisfiam kedvéért "kukót" vagyis mini kukoricát, mert megszállott. :)
Lássuk a receptet! A lényeg, hogy minden legyen előre elkészítve, mert maga a sütés nagyon gyors. A tésztát pedig áztassuk be minimum 1 órával főzés előtt, de lehet 2 is. Én reggel bedobom ázni és délben összedobom a serpenyőben. Enni pedig frissen jó, őrölt mogyoróval a tetején, limeal meglocsolva. Yumm...oké, máris megkívántam!
Pad Thai Pocak Panna módra
rizstészta min.1 órát áztatva,2 főre
1/4 lila hagyma apróra vágva
20dkg csirkemell csíkokra vágva
1 répa lereszelve (gépben)
3 szál tavaszi hagyma
1 kaliforniai paprika vékonyra szelve
olaj
1 tojás
4 evőkanál cukor (tudom, hogy sok oh jaj! de enélkül nem jó)
2 evőkanál lime leve
2 evőkanál rizs ecet
1 óriási evőkanál mogyoróvaj
csipet chilli por (opcionális)
só
nagy csokor friss koriander
összetört vagy aprított mogyoró
A rizstésztát beáztatjuk 1-2 órára, ne szűrjük le csak közvetlenül sütés előtt.
A lila hagymát a forró olajos serpenyőbe dobjuk, megdinszteljük.
A csirkemellett csíkokra vágjuk és a forró olajos serpenyőbe dobjuk. Kevergetve sütjük.
Ha a hús kész (amint kész), hozzádobjuk a zöldségeket: a répát, hagymát, paprikát és sütjük kicsit. Nem kell szottyosra sütni a zöldséget, legyen közepesen roppanós!
A szószt egy tányérban összekeverjük: cukor, ecet, lime lé, mogyoróvaj, chilli por és só. Öntsük a serpenyőbe, majd rögtön mehet a tészta is.
Adagoljunk hozzá egy kis vizet miközben sütjük, nehogy leégjen a tészta. Ne legyen száraz de ne ússzon a szószban sem, akkor jó, ha rátapad a tésztára.
Akkor jó a tészta, ha nem ragad a fogóhoz de nem is kemény, meg is kóstolhatjuk. Ha ragad, túlfőztük. Közepesen magas lángon kell, indukcióson 6-oson (9ből).
A tojás a végén megy hozzá. A tésztát félre toljuk és egy tojásnyi helyet csinálunk a serpenyőben. Beleütjük a tojást és elkezdjük keverni, majd amint megfőtt a tésztával összekeverjük.
Legvégén mehet rá a friss koriander apróra vágva.
Nem tart sokáig kb. 5 perc. Azonnal tálaljuk. Tetejére mehet az összetört mogyoró és mellé egy lime cikk.
Ez eltér a tradicionális Pad Thaitól, már ha van ilyen, ugyanis annyi féle Pad Thai ahány féle szakács Thaiföldön is, de én így szeretem. :)