A rendszeresen feltett kérdésekből az elmúlt másfél év alatt elég jól le tudtam szűrni, hogy mik a kezdeti nehézségek a paleora való átállásnál. Most azon a tanácsaimat írom le, melyeket a legtöbb hozzám érkező emailben is tanácsolok azoknak, akik úgy határoztak, hogy fejes ugranak a Paleoba.
Remélem hasznosak lesznek a tippjeim, és ha esetleg vannak még a kezdést megkönnyítő ötleteitek, akkor írjatok kommentban! :)
0.) Tegnap is azt mondtad, hogy "majd holnap"? Akkor ne olvasd tovább.
Ha azt mondod, hogy "mostantól változtatok", akkor olvasd tovább a tippjeim.
1.) Alulmotiváltaknak: Szeretnél változtatni és tetszik is a koncepció, de az egész kicsit zavarosnak tűnik és valószínűleg egy hét múlva "úgyis feladod"?
Általában ha minden klappol és kicsattanóan rózsás, akkor senki sem változtat az addigi életmódján. Sajnos. Így hát minden változás egy nyomós érvvel indul. Írd le azt az érvet és a célod egy papírra, fest fel a falra, írd fel a tükörre rúzzsal, nyomtasd ki és ragaszd a hűtőre vagy mentsd el file-ba - ami Neked működik, de a lényeg, hogy számodra látható legyen minden nap, hogy emlékeztessen.
2.) Ha bonyolultnak tűnik: Vannak, akik számára a paleo nagy változás, mely hirtelen sok szokás felborításával és rengeteg új információval társul és ez talán hirtelen ijesztő lehet. A tanácsom, hogy írják le egyszerűen egy papírra, hogy "mit nem lehet enni" és "mit lehet enni", valamint a "mit nem lehet enni" listára írják fel nyilakkal hogy mivel lehet helyettesíteni és hordozzák magukkal a bevásárlások során. Ennek a listának a segítségével könnyebben át lehet látni a mit szabad és mit nem mizériát, ami egy pár nap után nem is lesz mizéria hanem könnyen átlátható.
3.) Fokozatosság elve:
Ha nagyon egészségtelenül táplálkoztál, és most változtatsz, ne ugorj fejest a mély vízbe, hanem haladj fokozatosan. Én azt javaslom, hogy először hagyd el azt, amit a legkönnyebb elhagynod, majd adj magadnak egy hetet, majd megint hagyj el valamit, és haladj így addig az élelmiszerig, amit a legnehezebb elhagynod. Ha betartod a fokozatosság elvét két bakit küszöbölhetsz ki: nem fogod feladni és nem lesz emésztési gondod (ugyanis a hirtelen megnövekedő rostos étel fogyasztása sokkolhatja a nehéz emésztésre ráállt emésztő rendszert és hasmenést okozhat). Tehát egy kis türelemmel sokat nyersz.
4.) Szokások kialakítása:
Mint ahogy az első pontban is leírtam, fontos a fokozatosság. Ha úgy érezzük, hogy nincsenek jó étkezési szokásaink, akkor ne keseredjünk el, változtassunk! Tegyük fel ha valaki egyáltalán nem fogyaszt gyümölcsöt, akkor először 1 hétig fogadja meg és tartsa be, hogy minden étkezést gyümölccsel kezd/zár. Például: ha reggelire tojásrántottát szeret enni, akkor utána egyen meg egy fél almát vagy banánt (egészet is, ha fér), ebéd utáni desszertnek elfogyaszthat pár édes mandarint (télen), vagy más idény gyümölcsöt, vacsorára pedig jöhet egy könnyű gyümölcsturmix vagy ha sósra vágyunk akkor az előtt vagy után egy kis gyümölcs. A tévhittel ellentétben este is lehet banánt enni, ugyanis olyan anyagok vannak benne, melyik elősegítik a jó alvást.
Ezzel a tippel könnyen megszokást varázsolhatunk belőle és hamar rájövünk, hogy nagyon jó desszert helyettesítők a gyümölcsök, amik ráadásul nem csak a folyadékot is pótolják, de vitaminnal töltenek fel és energiával.
Két hét után észre fogjuk venni, hogy ezzel az egyszerű trükkel nem csak kevésbé leszünk szomjasak és lesz szebb a bőrünk, de még a pocakunk is látványosan laposabb lesz!
Ugyanígy változtathatunk a többi rossz szokásunkon is.
Fontos, hogy egyszerre csak egy szokás kialakítására törekedjünk: ne akarjunk mindent egyszerre változtatni, mert annak az lesz az eredménye, hogy összezavarodunk és elveszünk a terveinkben. Ha egyszerre csak egy dolgot kell fejben tartani a nap során (pl. gyümölcs evés) akkor azt tutira nem felejtjük el és pár hét alatt már természetes lesz, mint a fogmosás.
5.) Élvezzük a folyamatot és ne görcsöljünk:
A Paleonak egyik nagyon izgalmas fázisa a főzés megoldása, hiszen rengeteg mindent elhagyunk és rengeteg minden új jön, mint pl. a gyümölcsök és zöldségek tömkelege, vagy a magvak és az aszaltak, amik egyéntől függő mennyiségben vannak jelen, valamint az ételalternatívák, mint a kókusztej, mandulatej, maglisztek (vagy darált magvak), méz, agávé, xilit, stevia stb. Fogjuk fel ezt egy kalandnak: új ízeket próbálhatunk ki, újfajta illat fogja belengeni a konyhánkat, új élményekkel gazdagodhatunk, kialakíthatjuk a saját recept könyvünket. Ne arra koncentráljunk, hogy milyen régi ízektől válunk meg, hiszen ez nem vallás, itt senkit nem fognak máglyán elégetni, hogyha havonta egyszer elcsábul egy tál rizsre, vagy bármi más kedvencre. Inkább próbáljuk meg megtalálni azt, amit igazán élvezünk benne, és arra gyúrjunk rá, azt hangsúlyozzuk ki.
6.)
Fűszerek: Van, akinek a hagyományos életmód mellett egyfajta íz-illat-fűszer intoleranciája/utálata (nem egy hivatalos kifejezés) alakult ki, és képtelen fűszeres ételeket enni, vagy fűszerekkel főzni. Ez a paleo megkezdésével 180 fokos fordulatot fog venni, ugyanis amint elhagyjuk az ízfokozóktól "finom" ételeket, és rátérünk az "igazi" ételekre,
megváltozik az íz érzékelésünk. Elkezdjük az annó ízetlennek tűnő zöldségeket édesnek vagy pikánsnak, az annó savanykásnak tűnő gyümölcsöket mézédesnek találni, a húsokat pedig ízletesnek vélni. Például: Édesanyám, aki paleo előtt még a sót és a borsot is alig tűrte meg az ételen, az egyéb fűszerek nevét pedig még említeni sem lehetett, most hetente készítettem otthon az ultra fűszeres indiai
Murgh Makhanit, mert nem bír betellni vele, és most már elkezdte kombinálni a kurkumát, gyömbért és egyéb fűszereket, ami paleo előtt olyan elképzelhetetlen volt, mintha azt mondták volna a be a híradóba, hogy másnaptól az ég színe lila és nem kék.
Amit tanácsolok az az, hogy amikor már elkezdünk vágyni a változatosság iránt a paleo étrendben, kezdjünk el nyújtózni a fűszerek felé: gyömbér! (frissen, reszeltve vagy cikkezve, olajon vagy ghín illatosra sütve húsok előtt és húsokkal), friss chilli paprikák (szintén olajon sütve isteni), kurkuma, pirospaprika, ánizs, zöld és fekete kardamom, koriander, ötfűszer keverék, garam masala, curry levél, fokhagyma, fahéj!, szerecsendió és annak virága, kömény, sáfrány, szegfűszeg, menta, mustármag, szezámmag, ecet, bazsalikom stb. Nekem személy szerint két nagy doboznyi fűszerem van és imádom őket, a kincsestáramnak tekintem. Kezdjük el a kísérletezést apránként, 1-1 fűszerrel. Ismerkedjünk meg velük, keressünk recepteket, majd utána kombinálhatjuk és bele fogunk szeretni idővel és meglátjuk, hogy mennyire színes, illatosa, izgalmas a paleo konyha!
7.) Jutalmazd meg magad a kitartásodért:
Olvastam egyszer egy ilyet, hogy "ne jutalmazd magad étellel, nem vagy te kutya", amiben van is igazság, meg nem is. Nem muszáj étellel jutalmazni, lehet az pl. ha elértünk egy eggyel kisebb ruhaméretet egy új ruha/ing, lehet egy mozi/színház jegy, lehet egy egész napos túra a közeli erdőben vagy bármilyen dolog, amit szeretünk, amire vágyunk paleos keretek között. Fontos, hogy paleos jutalmazás legyen.
Azonban én osztom azt a pszichológiai nézetet, miszerint születésünktől kezdve az étel az egyfajta jutalom, oltalom, biztonság és boldogság (anya=étel=szeretet=biztonság=boldogság). Az étel a minden: összeköt a fennmaradással, megnyugtatja a pocit és összeköt az Anyával - aki adja a kaját, tehát bezártuk a kört. Ennek értelmében én kipipálom azt is, hogy akár étellel jutalmazzuk magunkat, ha úgy érezzük, megérdemeljünk. Keresgéljünk, válasszunk ki egy paleos desszertet, csináljunk meg és így nem csak izgalmas és új dolgot csinálunk - hiszen nem egy hagyományos desszertet készítünk - hanem valami nagyon extrát is ajándékozunk magunkat, hiszen a paleos sütik egyet jelentenek a gazdag, krémes, kényeztető édességgel is, mint ízvilágban, mint pedig energia és vitamin tartalomban is. Ne fogjunk fel kemény munkának a paleot, ahol nincs jutalom, mert van: rengeteg finom és egészséges paleos desszertet van, vagy választhatunk finom és könnyű turmixokat is, de ezeken túl ott van a legnagyobb jutalom: az egészség.
8.)
De családdal hogy oldom meg? Ez egy nagyon rendszeresen feltett kérdés, amely úgy érzem, igencsak egyén függő, de mégis adnék tanácsot. Ha a házastárs a gond (és még esetleg a gyerekek is már nagyobbak és nem nagyon hajlandók változtatni) akkor egyszerűen csak tegyünk annyit - ha rendszersen főzünk otthon amúgy is - hogy ha pl. sütőben sütünk húst és ahhoz feltettünk rizst köretnek, ugyanannyi idő alatt, míg a rizs megfől, tegyünk fel egy két cukkinit magunkat egy kis répával, vagy még egyszerűbb, tegyük be a zöldségeket a hús mellé a sütőbe. Ugyanígy a szószos, tésztásakat is meg lehet oldani. Mi nem a tésztát esszük, hanem zöldségre tesszük rá. Én pl. a bolognaiba belefőzöm a padlizsánt, ami azért isteni, mert a padlizsán egy viszonylag száraz zöldség, ami klasszul magába szívja a szószokat és ízeket és finom krémes lesz. Tehát ezeken a gyakorlati példákon keresztül azt szeretném mondani, hogy nem nehéz ügy, nem kell külön nagy főzés-sütést csinálni, csak egy kis kreativitás kell. Ha pedig egy kicsi hajlandóságot is mutat a család, akkor érdemes lassan bevezetni őket. Kicsi gyerekekkel pedig nincs sok gond, ugyanis ők azt eszik, amit eléjük rakunk és bizony a kicsik szeretik a paleo finomságokat, valamint a tapasztalat is az, hogy bizony megeszik és szeretik is a paleos ételeket. De ha már a desszerteket palosan csináljuk vagy nem bolti műzlit meg csokikat meg joghurtot adunk neki tízóraira, már azzal is nagyot tettünk az egészsége érdekében. Azért szülő a szülő, hogy felelőségteljesen tud döntei a gyermeke érdekében. Ők még úgy sincsenek annyira elrontva (jó esetben!), hogy nagy gondot okozzon paleosítani a piciket.
(Ha konkrét tanács kell jöhettek hozzám is, de
Alexandrának két paleos csemetéje van, őt nagyon ajánlom!)
9.) "
Eddig vegetáriánus voltam/utálom a húst"! Igen, ezzel is találkoztam már. Ha ennek ellenére szeretnéd elkezdeni (hiszen azért írtál, azért olvasod ezt most itt), akkor ne gondolkozz, kezd el. Ugyanis meg fogod látni, hogy pár nap után, amikor elkezd alakulni az ízlésed a helyes irányba, meg fogod kívánni a húst. Hogy miért? Mert kell valami a gyomorba, zöldségen tényleg nem lehet élni! Bizonyíték kell? A legjobb barátnőm pár hete tért át a paleora. Gyerekkora óta vegetáriánus volt, most pedig naponta eszik húst és nem tudja elképzelni nélküle.
Az egészséges élet érdekében vagy/és a súlyvesztés érdekében történő életmód változtatáshoz csak egyetlen egy dolog kell: ELHATÁROZÁS. Ha az megvan, akkor minden megy. Itt nincs varázslat, ez nem wodoo, nincs varázsital és varázsétel amit ha megeszünk jobb lesz vagy könnyebb. Itt mi vagyunk és a saját elhatározásunk, melyet ha véghez viszünk megváltoztathatjuk az életünket. Kitartással, akarattal.
Ha nem hiszed, próbáld ki! :)
Van valami, amit kihagytam? Kérdezz bátran!