Alapokanyagok/Tippek


Alapanyagok és helyettesítések


Lisztek/helyettesítők

Mandulaliszt: A boltban is megkapható a mandulaliszt, azonban én inkább itthon szoktam a mandulát (melyet héjastus veszek) ledarálni a háztartási gépem S késével. Egészen apróra le lehet darálni, azonban nem lesz fehérliszthez hasonlóan por szerű. Süteményekbe tökéletesen helyettesíti a lisztet. Állagra puha, nagyon könnyű, vizes piskótaként például szinte habszerű tésztát kapunk vele. Folyadékot nem vesz fel, mivel a mandula olajos mag, így még hozzá is "ad" a piskótákhoz. Ízben ha nem édesítjük a piskótát is kellemes, kissé édeskés, illatos tésztát kapunk. Az egyik kedvencem.

Darált dió: Olajosabb és nagyobb szemű, mint a darált mandula. Ízét kifejezetten az édes piskótákhoz/muffinokhoz használom. A megfelelő arányban használva tökéletes ízt és állagot ad. Legjobban a kókusszal szeretem felesben, vagy 2:1 arányban használni. Finom, puha tészát készíthetünk vele, de egy fokkal nehezebbet, mint mandulával, azonban véleményem szerint még mindig könnyebb és finomabb, mint a hagyományos lisztek.

Mák: A mák karakteres ízét nem kell bemutatnom senkinek. Édességek készítésénél tökéletesen lehet kiváltani vele a hagyományos liszteket, de érdemes adni folyadékot a tésztához, mivel a mák vesz fel némi folyadékot. Könnyű, ám tömör tésztákat lehet vele készíteni. Kesernyés íze ellenére tökéletesen elég egy kis mézzel édesíteni, a két összetevő harmóniát alkot.

Bolti kókuszreszelék: Manapság már minden boltban lehet kapni, állaga a fűrészporhoz hasonlít, íze pedig csak kissé édesebb. Süteményekben tökéletesen lehet vele helyettesíteni a lisztet, azonban folyadékot vesz fel bőven, így ennek megleleően kell kombinálni. Kellemesen édeskés ízt és illatot ad a süteményekhez.

Házi kókuszreszelék: Kókuszreszeléket minden boltban lehet kapni, azonban ha van kéznél kókusz, akkor én mindenképp a házilag elkészített reszelékre szavazok. Olajosabb, ám sokkal enyhébb ízű, és finomabb illatú, mint a bolti társa. Elkészítése nem macerás, főleg akkor nagyon praktikus elkészíteni, ha a folyamatban keletkező kókusztejet szeretjük és elhasználjuk.
A következőképp használjuk fel a kókuszt: egy filéző késsel, vagy vékony, éles konyhakéssel megpróbáljuk kilyukasztani a kókuszdión lévő három lyuk egyikét. Ezekből kettő nem, de egy könnyen átlyukaszható. Miután ez megvolt és kiengedtük egy szűrőn át egy pohárba az értékes, és nagyon édes kókusz vizét jöhet a kókusz feltörése. Egy bárd, vagy hasonló kaliberű konyhai kés (amely kellőképpen súlyos és széles) nyakával (nem az élével/pengéjével) a kókusz közepére mérünk közepes erősségű ütéseket, miközben a kezünkben körbe forgatjuk. Mindez egy gyenge nő számára is kivitelezhető. Körülbelül 3-5 perc alatt ketté törik a kókuszdiónk. Ekkor egy másik késre váltunk: egy gömbölyű élűre, mellyel benyúlunk a kókusz kemény és puha héja közé. A kókuszdió külső, kemény héja alatt van egy puhább, vékonyabb héj, mely rá van tapadva a kókusz húsára, azonban jól látható a kettő héj talákozása. Benyomjuk oda a kést és felfeszítjük a húst. Ez egy 5-10 perces munka. Ezután csak le kell vágni róla a puha héjat, bedobni az aprítóba és kész a kókuszreszelék. Ez egy nagyon zsíros, nedves, puha reszelék. Ha rögtön felhasználjuk isteni finom sütink lesz, azonban ha nem rögtön használjuk fel, vagy szeretnénk kinyerni belőle a kókusztejet, akkor a következő lépés a kókusztej kifőzése. A kókuszreszeléket egy edénybe tesszük, melyet felöntünk vízzel ízlés szerint (én mindig csak épp annyi vizet öntök hozzá, hogy keverhető legyen,de sűrű).Alágyújtunk, felforraljuk, majd elzárjuk és pihentetjük fél óráig. Ezután én szűrőn át szoktam leönteni egy üvegbe, közben erősen kinyomkodva kanállal, de Édesapám például a krumplinyomóval sajtolja ki belőle az utolsó cseppet is. Ezután a kókusztej mehet a hűtőbe, a reszeléket pedig bedobjuk a sütőbe egy lapos tálon jól eloszlatva kb. 140°C-ra és addig szárítjuk, míg kellően száraz. Kb. 30-40 perc. Ezután sötét, hűvös helyen egy dobozban eláll 5-7napig. Addig használjuk fel. A módszer kikísérletezése Édesapám érdeme.

Lenmagliszt: Nagyszerűen keverhető a többi liszttel és rengeteg vitamint tartalmaz.

Rizsliszt: Habár a rizsliszt nem számít paleonak a rizs tiltottsága miatt, gluténmentes étkezésbe nagyszerűen beilleszthető. Akinek van otthoni malma, annak ajánlom, hogy házilag készítse el a rizslisztet: mossa meg a rizst alaposan, több soron, majd szárítsa ki sütőben vagy a napon, majd darálja le finomra. Tapasztalatom szerint két hétig eltartható (tovább még nem próbáltam). Használata egyszerű, tésztáknál nem kell gyúrni, viszont több folyadékot igényel, amelyet utólag már nem szív fel. Finom palacsinta  készíthető belőle. Habarni és sűríteni is lehet vele.

Kukorica liszt: Nem paleo, de gluténmentes. Tartalmaz keményítőt is. Kenyerek, piskóták, lapos kenyerek készíthetők belőle, habarásra, sűrítésre lehet használni.

Zabpehely liszt: Alapvetően a zab gluténmentes, azonban amelyik zabpehely lisztre nincs ráírva, hogy GM, annál nagy a valószínűsége a malomban őrlés során keletkező glutén szennyezésnek, ezért arra érzékenyeknek nem ajánlott általánosan. A zab nem számít paleonak, vannak akik viszont fogyasztják. Kompromisszum.


Tejek/helyettesítők

Szójatej/Rizstej/Zabtej: Nem paleo, de tökéletesen használhatók minden rencepbe, melyhez tej kell, kávéba vagy más italokba (pl. turmix).

Kókusztej: A bolti kókusztejből én az Alnatúra félét használom, melyet főként a DM-ben lehet kapni. Azonban, ha tehetem, akkor házilag elkészített kókuszejet használok, melynek elkészítése fentebb, a Házi kókuszreszelék elkészítésénél található. A házi kókusztej íze sokkal enyhébb, mint a boltié, már-már semleges. Zsírtartalma ugyanúgy magas. Hűtőben, üvegben 5-7 napig tartható el. Sütéshez és főzéshez egyaránt lehet használni, de akár turmixokhoz, kávéhoz, kakaóhoz is tökéletes választás.

Mandulatej: Házilag is elkészíthető. Paleonak számít.



Vajak/helyettesítők

Mandulavaj: A mandulavajat mióta felfedeztem azóta imádom. Az állaga sűrű, krémes, a mogyoróvajhoz hasonló (peanut butter). Az íze enyhe, kissé édes, de egy átlagos ember számára semleges. Csak mi, akik igazi ételeket eszünk érezzük a finoman édeskés ízét. Ezért tökéletes mindenféle süteménybe, édességbe. Az elkészítése pofon egyszerű: Veszünk annyi mandulát, amennyi vajat szeretnénk kapni, és a héja eltávolítása nélkül beledobjuk az aprítóba és kb. 12 percig folyamatosan nyomatjuk az aprítás, néha egy-egy pillanatra megállítva és lekaparva az aprító oldalához ragadt darabokat. Tökéletesen sima, krémes, olajos "vaj" lesz a végtermék. Az olyan süteményekben, melyekben fontos a vaj állagot adó szerepe mindenképp ezt használom, például a Brownieban.

Kókuszolaj: A kókuszolaj tökéletesen használható olyan süteményekbe, bonbonokba, krémekbe, mázakba, ahol nem dúsítani kell mint pl. a mandulavajjal, hanem szilárdítani, ugyanis szobahőmérsékleten szilárd, hevítve pedig folyékony halmazállapotú. A nem szűz, szűrt, főzéshez-sütéshez ajánlott olaj íztelen, szagtalan.
Én ezt a fajtát használom. 

Ghí: Paleonak számít, miután a vajból teljesen eltűnik a tejcukor (laktóz) és tejfehérje (kazein) tartalom, így arra érzékenyeknek kiváló. Házilag is elkészíthető. Én személy szerint nem használom. Főként sós, indiai ételekhez érdemes használni, ahova a recept szerint is az kell, miután egy különleges ízt, aromát ad az ételnek.

Olíva olaj és egyéb olajok: sütéshez/főzéshez/salátákhoz.

Lenmag olaj: salátákhoz, sütés nélküli ételekhez, raw használom. Kevés kell belőle, nagy mennyiségben elvileg egy gondot okozhat.


Cukrok/helyettesítők

Méz: Közepes GI-jű, azonban nagy előnye, hogy a szervezet másként reagál rá, mint a finomított cukrokra. A mézben rengeteg vitamin van (B1, B2, B3, B5, B6, C) és ásványi anyag (Ca, Cu, Fe, Mg, Mn, P, K, Na, Zn) és természetes antioxidánsok. Számos betegségre jótékonyan hat, erősen immunizál. További információt itt találtok: http://mez-mez-mez.blogspot.com/. Sütéshez-főzéshez, ízesítéshez egyaránt használható.

Juharszirup: habár nem számít kifejezetten paleonak, mégis annyi előnye van, hogy számos vitamint (B1, B2, B3, B5, B6)és ásványi anyagot tartalmaz szintúgy, mint a méz (Z, Mn, Ca, Fe, P, K) és alacsony  kalória tartalmú, erősen immunizáló hatású. Tudományos kutatások igazolják, hogy segíti a 2-es típusú Diabétesz gyógyulásában. Különleges, karamellás-vaníliás íze van (tartalmaz vanillint), amely különleges ízt ad ételeinkenk. Sütéshez-főzéshez, ízesítéshez egyaránt használható. 

Xilit/Nyírfacukor: Paleo, alacsony GI-jű és kalória tartalmú. Sütéshez-főzéshez egyaránt használható, teába, kávéba etc.

Stevia: paleo, 0 kalória tartalmú, cukorbetegek is bátran használhatják, mivel egyáltalán nem emeli meg a GI-t. Jellegzetes mellékíze van viszont, amelyet sokan nem szeretnek, sokan pedig kifejezetten megszeretik. 

62 megjegyzés :

  1. Kedves Panna!

    Élvezettel olvassuk férjemmel a receptjeidet. (Ő hobbi fotósként a képeket is profi szemmel nézegeti.) Mivel 3 kisgyerek anyukájaként kevés időm van kísérletezésre, nagyon örülök a használható, egyszerű, gyors és finom paleorecepteknek. a sárgabarackos tortát mindenképp kipróbálom!

    Kérdezted, mire lennének kíváncsiak az olvasóid. Én arra, hogy van-e valami jó tipped a rántott hús, hal stb. hagyományos bundájának paleósítására. Mezei Elmíra egyik receptjét kipróbáltam - örült mandulát használva -de, sajnos csúfos kudarc lett (biztosan én nem csináltam jól valamit, a drága alapanyag mind levált és a zsír alján végezte...).
    Esetleg olyan bunda is érdekel, amibe almát, ananászt, zöldséget lehetne megforgatni.

    Talán az új paleolisztekkel lehetséges jó ízű változatokat készíteni, de én még a beszerzésük tervezgetésénél tartok csak... (sajnos ezek az alapanyagok elég drágák és hát Budapesten is csak itt-ott - tőlünk elég távol -kaphatók... Te hol vásárolsz ilyesmiket?)

    Ami külön érdekel még: kipróbálnám a kókuszzsírt, de rettenetesen drága, te hol veszed és mennyiért? És a vaníliát hol szoktad megvenni (én eddig még egy boltban sem találtam...)

    Köszönöm előre is a válaszodat, segítségedet!

    Márta

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Márta,

      A panirozashoz nekem a lenmag-szezammag orlemeny valt be. Apritogepben orolom kicsit durvabbra, mint a liszt allag, tehat morzsasra. Tojasba martom a hust es utana hempergetem ebbe a morzsaba. Mehet is bo kokuszzsirba, kozepes homersekleten. Nem valik le a panir. Kokuszzsirt probalj a spar boltokban keresni a margarinoknal. Itt Ausztriaban Ceres markaval nem tul dragan kapni, es ugy neztem, otthon is mar nagy valasztek van reform elelmiszerekbol a sparokban.

      Törlés
  2. Kedves Márta!

    Köszönöm a kedves szavaid.
    Hát igen, a paleoban elég nehéz megoldani véleményem szerint a panírást. Eddig nem próbáltam, mert alapból nem szeretem a paníros húsokat és nem ragaszkodom hozzá, de most elgondolkoztattál. Igen, mandulának az olajban sütését - hasonló módon, mint a panírozást - már próbáltam, és nekem is csúfos vége lett. De láttam már olyat, hogy kókuszreszeléket használtak erre a célra. Ami gluténmetnes, azonbanban nem paleo - de kompromisszumként ritkán el tudnám képzelni - az a rizslizst lenne, szerintem abból megoldható lenen talán. De majd még gondolkozom rajta. Alapból nem szeretem az olajos ételeket, így nem is érdeklődtem eddig eziránt a kérdés iránt.
    Én személy szerint még nem is hallottam a "paleo lisztekről", nem is hiszem, hogy a jövőben használni fogom. Én nagyon egyszerű ételeket eszek, mint amilyeneket a blogomon is találhatsz, főételekben is igyekszem arra törekedni, hogy ne panírozzak, süssek olajban stb,minél egyszerűbben és gyorsabban. Valamint én a kenyérféléket nem szeretem túlzottan és a paleos kenyerek sem a kedvenceim, ezért nem is fogyasztok ilyet. Sajnos - olvasóim számára bizonyára sajnos - elég egyszerűen étkezem a különleges sütitől eltekintve, ezért ebben a liszt kérdésben tippet nem tudok adni. Én szinte mindenhez darált mandulát, diót, kókuszt használok.
    Én kókuszolajat használok (25 fok felett olaj, folyékony állagú, 25fok alatt pedig szilárd) és egy Indonéz fajtát, aminek a zacskóján azonban minden magyarul van, illatmentes stb., és 1L-es kiszerelésű. Elvileg minden olyan helyen meg lehet kapni ahol "alternatív" ételeket árulnak, tehát mondjuk allergiaboltokban vagy bioboltokban, árban pedig 1L átlagosan 1500ft, úgyhogy nem drágább, mint a vaj, érdemes váltani.
    Remélem tudtam segíteni. Igyekszem minél több főtt ételt is feltölteni a blogra. Már van sok talonban. :)

    Köszönöm, hogy írtál! További sikeres palozást kívánok!

    VálaszTörlés
  3. a panírozást meg lehet oldani őrölt szezámmaggal. húst előbb az őrleménybe, tojásba, majd újra az őrleménybe forgatjuk. finom és nem is drága :)

    VálaszTörlés
  4. Kedves Névtelen!
    Nagyon jó ötlet, ki fogom próbálni biztosan!

    VálaszTörlés
  5. Kedves Pocak Panna!

    A fiam Chron beteg. Szerinted meggyógyulna a paleolit diétától? Az orvosai határozottan ellenezték, mert neki híznia és nőnie is kéne, a változatos, bőséges étkezést javasolták.
    Most kollégista a fiam. Nem tudod, lehet valahonnan rendelni paleolit reggelit, ebédet és vacsorát?
    Köszönettel és üdvözlettel
    egy aggódó anyuka

    VálaszTörlés
  6. Kedves Pocak Panna!

    A fiam Chron beteg. Te javasolnád neki a paleolit táplálkozást? Az orvosai határozottan ellenezték, mert úgy tartják, hogy neki bőségesen kell táplálkozni, hiszen nőni és hínia is kéne!
    Most kollégiumban van a fiam. Van lehetőség arra, hogy valahonnan rendeljek neki paleolit reggelit, ebédet és vacsorát?
    Köszönettel és üdvözlettel
    egy aggódó anyuka

    VálaszTörlés
  7. Kedves Kérdező!

    Sajnos ez egy nagyon komoly téma, ebben nem adhatok tanácsot, nem vagyok orvos. Amit viszont ajánlani tudok, hogy mielőtt bármit is döntenének olvassák el a Szendi Gábor "Paleolit táplálkozás" c. könyvét, abban valószínűleg minden kérdésükre ezzel kapcsolatban találnak választ, valamint olvasgassák a honlapját, ahol majdnem mindent leír, amit tudni kell a diétáról: http://www.tenyek-tevhitek.hu/paleolit-taplalkozas.htm, és esetleg még annyit tehetnek, hogy írhat a Szendi Gábornak is emailt.
    Annyi véleményt mondhatok azonban, hogy a paleolit diéta során a diétázók nem szenvednek semmilyen nyomelemben, vitaminban hiányt, de ezeket érdemes szedni is. Érdemes nem multivitaminokat szedni, mert azokban kevés az egyes összetevők (vas, bróm, cink stb.) mennyisége/kapszula, hanem érdemes ezeket külön szedni, nagyobb dózisban (az általános ember számára). Én is így teszek. Ezen kívül sok magot fogyasztunk, sok húst (ezalatt átlagosan kb. napi 15-20 dkg-ot értek, tehát nem extrém mennyiséget) és rengeteg friss és párolt zöldséget. Ez az egészséges szervzetnek, és sok betegség esetén is nagyon hasznos, de hogy a Chron betegségben szenvedőkre milyen hatást gyakorolnak pl a húsok (nehéz emészteni), vagy a zöldségek (az egyszerre bevitt túl sok rost is megviseli a beleket ha nincsenek hozzászokva). Ha belekezdenek mindenképp a fokozatosság elvét ajánlom, lassan beépíteni a gyümölcsöket-zöldségeket.

    Keresgéltem és még ennyi:
    http://forum.tenyek-tevhitek.hu/viewtopic.php?p=23348&sid=dad50d0297424d658b37c5baf758abde - itt a legelső hozzászólásban a B1 vitamint ajánlják nagyon sok betegségre, köztük a Chronra is;
    http://www.tenyek-tevhitek.hu/tulgyogyszerezett-beteg.htm - ebben a cikkben pont a lap alján, az utolsó előtti bejegyzésben kifejezetten ajánlja a cikk írója a paleolit táplálkozásra az áttérést a gyógyszeres kezelés mellett (!) a Chron betegségben szenvedőknek is, olvassa el;

    További információkért a megadott elérhetőségeket valamint a könyvben keresgéljenek, remélem tudtam segíteni egy kicsit.
    Sok egészséget kívánok a fiának!
    Ha áttérnek az étrendre és bármilyen kérdésük van nyugodtan forduljanak hozzám itt a blogon vagy akár emailben: pocakpanna.blog@gmail.com

    VálaszTörlés
  8. Oh, az ételrendelés lemaradt. Konkrétan paleot itt írnak http://etterem.netpincer.hu/arnyas , de egész sok helyről lehet olyat, amire nincs ráírva, hogy paleo, de beleillik a kategóriába, pl a natúr húsok zöldségkörettel vagy salátával (ha nem panírozott, nincs rajta szósz). Érdemes mindig megkérdezni mivel készült.

    VálaszTörlés
  9. Kedves "egy aggódó anyuka", aki 2011. november 8. 21:47 -kor írt megjegyzést ezen az oldalon!

    Remélem még olvassa a megjegyzéseket, mert most fontos információval szolgálhatok. Egy kedves olvasóm is olvasta az Ön hozzászólását és nekem írt levelében javasolta Önnek a következőt (beidézem):

    "Olvastam a neked írt Crohnos beteg anyukájának levelét, neki javasolnám a GAPS diétát, ami némiképp hasonlít a paleohoz, viszont annál komplexebb és tudományosan felépített módszer. A www.gaps.me oldalon magyarul is megtalálhatók sűrítve Dr. Natasha Campbell-Mcbride könyvének fejezetei."

    Remélem segít. Az Olvasóm, aki írt Kozma Jucus, köszönjük neki a segítséget!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Pocak Panna,

      "zugolvasód" vagyok már nagyon régen. Gyönyörűszép a blogod, minden elismerésem, pár receptedet kipróbáltam és a legutóbb közölt sós étel, a paradicsomos káposzta miatt most is csorog a nyálam :-)

      Mégis, bocsáss meg érte, ez a hozzászólás nem csupán Téged illet, kedves "aggódó anyukának" szeretnék üzenni:

      Kedves Anyuka:

      Én sem vagyok orvos és ezért orvosi tanácsot semmiképpen nem adok és nem is ígérhetek semmit, gyógyítani nem az interneten szokás, főleg nem úgy, hogy én a tudásnak híján vagyok. Egy számomra nagyon kedves ember, a párom viszont tünetmentes és egy nagyon nehéz időszakon van túl. Ami neki segített: "scd diet" néven található meg angolszász nyelvterületen. Az SCD = Specific Carbohidrate Diet. Nagyon sokban hasonlít a paleo étrendhez. Nem tisztem senkit reklámozni és nem fűződik ehhez semmilyen érdekem. Sajnos Magyaroroszágon nem elterjedt az életmódváltással való "gyógyulás" és az orvosok többsége gyógyszerpárti, a Chron betegséget pedig gyógyíthatatlan, bármikor fellobbanható illetve visszavonuló, étkezési szákásoktól független betegség bélyegét viseli. Kedves anyuka, ne tessék semmilyen hókusz-pókuszt és varázslatot követni, ezt senki nem várja el, csak hallgasson a józan eszére, a párom is ezt tette: 1) Ha az orvos szerint az étrend nem befolyásolja, igazán mindegy, mit eszem, miért ne próbálhatnék ki más étrendet? Sok zöldség, gyümölcs, értékes fehérje...miért lenne ezzel gond? 2) emésztőrendszeri megbetegedés hátterében hosszú káros folyamatok, hatások lappanganak, a gyógyulás, javulás ugyanennyi, vagy több időt is igénybe vehet.
      A hízással kapcsolatban pedig: a párom cirka 2 hónap alatt 20 kilót dobott le. Egy hónap "rendetlen" diétával legalább nem fogyott tovább, következő hónap kompromisszummentes étrenddel tünetmentes és végre magára szedett egy picit. Újra van színe, újra van ereje.
      A gyógyuláshoz hosszú kutakodás vezet majd, sok információ, sok miért, első olvastra sok a szabály, de nem lehetetlen és végeredményben egy Chron beteg elérheti életmódváltással azt, amit az orvos lehetetlennek, véletlennek, vagy ideiglenes remissziónak nevez. A könyv, melyben minden információt megtalál, sajnos csak angol nyelven elérhető, hazai könyvesboltokban nem találtam, amazon.com-ról rendeltem: Elaine Gottschall: Breaking the vicious cycle. Továbbá érdemes a többi gyógyult tanácsát meghallgatni, erőt meríthet belőle az ember. A mi háztartásunk jelenleg már így működik, megszoktuk, szerejük, az étrend változatos és tápláló, a weben rengeteg recept van (pl pocak panna receptjei :-), melyek segítenek a kezdeti "mit is egyek" nehézségeken.
      Sok erőt, kitartást kívánok Önnek és a fiának is. És mindenekelőtt mihamarabbi gyógyulást.

      Törlés
    2. Kedves Panna és Mindenki!

      Natasha Campbell könyve már magyarul is elérhető (bár a címe szerintem egy kicsit félrevezető: GAP-szindróma, Az emésztés és a pszichológia kapcsolata) Én mindenkinek ajánlanám, aki nyitott gondolkodású, és főleg azoknak, akik valamilyen betegség miatt váltanának paleo (vagyis ahhoz hasonló) étrendre!
      Minden Jót Mindenkinek! :)

      Viki

      Törlés
  10. Kedves Panna!
    Szeretném megkérdezni, hogy lefagyasztani esetleg nem próbáltad-e a házi kókuszreszeléket. Most csináltam én is itthon kókuszdióból, a víz és a tej hamar elfogy, de nagy mennyiségű kókuszreszelékkel nem mindig tudok mit kezdeni, mégsem süthetek minden második nap kókuszos sütit. :) Jó lenne tudni, hogy fagyasztható-e, úgy mint például a magvak.
    Köszönöm
    Ágnes

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Sziasztok,

      nekem a daralt dio lefagyasztasaval van pozitiv tapasztalatom, mar kb 3 honapja vannak 20 dkg-s csomagocskakban a fagyomban. :)

      Törlés
  11. Kedves Ágnes!

    Én még nem próbáltam ugyan, de elképzelhetőnek tartom, sőt, nem látom akadályát miért ne lehetne lefagyasztani. Azt javaslom próbáld ki egy kis adaggal (maroknyi) aztán ha sikerül akkor mehet nagyobb adagban is, nagyon jó ötlet. Ha sikeres a dolog akkor megírod nekünk? :)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Panna!
      Köszönöm a gyors választ! Ok, kipróbálom, és természetesen megírom, hogy mi lett az eredmény. :)
      Ágnes

      Törlés
    2. Kipróbáltam, működik a kókuszreszelék lefagyasztása! :)

      Ágnes

      Törlés
    3. A kokuszreszelek egyeb felhasznalasa: miutan kokusztejet keszitettem belole, kiszaritom legkevereses sutoben, es utana ledaralva kokuszlisztet kapsz - szoval 2 legyet utsz egy csapasra. Ugyanabbol a kokuszreszelekbol nemcsak tejet, de lisztet is kapsz. Hat nem csodalatos? :)

      Törlés
  12. Szuper, köszi a tippet!

    VálaszTörlés
  13. Kedves Panna!

    Néhány perce találtam a blogra.

    Szeretném az előttem szólókat bíztatni az életmódváltásra! A lányom már 4 hónapja diétázik az itt leírtakhoz hasonlóan (szinte paleot eszik, rizs és kukorica maradt, maglisztek sajnos kizárva allergia miatt).

    A gasztroenterológus szerint hülyeség ennyi mindent megvonni a gyerektől, mert a vizsgálati eredmények még nem érkeztek meg .. (Ha eszi a glutént, tejet, élesztőt stb.. hólyagosodik a bőre!)

    "Csak" tünetei vannak.

    A tények viszont erősen rácáfolnak erre!!! Mióta új étrendet kezdett, 3-4 kg-ot hízott (rettenetesen lefogyott szegény mire diétázni kezdett), és sokkal lassabban érik utol a fertőzések - pedig influenza szezon van!

    Az oviban bárányhimlő és hasmenős vírusok a nátha mellett és hetek óta zavartalanul jár mégis! Mi biztosan megmaradunk ennél a konyhánál!

    A gyerek is büszke rá, és kéri is, hisz érzi, hogy ez számára jó! Megéri váltani. Orvosi javaslat ide v. oda mi maradunk. (Aztán az eredmények meggyőzik majd a dr.néninket is :)).

    Üdv.: Ria.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Ria, szeretném megkérdezni, hogy óvodában hogy tartjátok a paleot? Külön főzöl neki? Vagy hogy? Mert az óvodai koszt minden, csak nem paleo. Köszi.
      BB

      Törlés
    2. Kedves BB!

      Egyáltalán nem eszik a gyerek óvódait, hisz annak nagy része búza, tej, sokszor hüvelyesek, nem ritkán tartósító és egyéb adalékokban dúskál :(( és durván allergiás rá.

      Reggeli, ebéd otthon. Hát, felborult az egész napirendünk - délelőtt főzőcske, délután munka ahová jön velem. Ennek ellenére azt mondom megéri, mert jól van és egészséges. Igazából örülök is hogy nem eszi az ovis kosztot.

      Egy ideig készítettem hajnalban a reggelit és két fogásos ebédet, de egyszerűbb volt átszervezni az életünket, mint tartani a közösségi szokásokat.

      Így adott esetben eheti reggel az előző napi husit egy kukoricalepénykével, anélkül, hogy kiesne az óvónő szeme és külön kellene ücsörögnie egy asztalnál egyedül... (így volt sajnos).


      Választanunk kellet, kinek legyen könnyebb: az óvódának v. nekünk. Sosem féltem különbözni, szóval a válasz adott volt :DD.

      Az iskolában más a napi rutin, ott a közbeiktatott tízórai abszolut megoldható lesz végre :)).

      Üdv.: Ria

      Törlés
  14. Kedves Ria!

    Nagyon köszönöm a hozzászólásodat, az ilyen mindig megerősít újra és újra. Nagyon örülök, hogy tudtatok váltani (ehhez kell azért akaraterő és kitartás), ezért igen is lehettek büszkék. :) Picurka is. Az még bónusz is, hogy valószínűleg szereti. MÉg ez az a kor szerintem, ahol lehet könnyebben és érdemes is váltani. Kamaszt megváltoztatni már képtelenség. :))
    Viszont az, hogy van tünete - hólyagosodás - az egyrészt egy nagyon! extrém tünet véleményem szerint, másrészt pedig nagy "szerencse", hiszen így gyökerénél tudjátok még kezelni a dolgokat nem kell élnie vele hosszú évekig.

    Igyekszem majd a receptjeim tekintetében időnként tekintettel lenni a különféle allergiásokra (tipp: Banános palacsintám rizsliszttel készül amúgy paleo és pl. a 4 éves unokaöcsém két kézzel tömte be - csak úgy, mint az igencsak felnőtt párom :)).

    Köszönöm, hogy írtál! És még annyit mondanék, amit sajnos egyre többen tapasztalunk: nem biztos hogy feltétlenül hinni kell az orvosnak...hiszen legjobban mi ismerjük a szervezetünket és hogy mi a jó nekünk.

    Csak így tovább!!
    Köszönöm, hogy írtál!

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Panna!

      Igazán jól estek a szavaid.
      Követünk továbbra is, mert biztosan főztél te is olyat amit mi még nem.

      A rizslisztes palacsintát mi is imádjuk - álmos reggeleken egyszerűen reszelt almával és fahéjjal szórtan. Ezért kedveli a csemete ezt a diétát :DD. Gyors császármorzsa, minifánk egyebek...

      A legbüszkébb arra vagyok, hogy olyan almáspitét sütöttem a farsangi bulira, hogy az óvónő nem is akart adni belőle neki, mert azt hitte "igazi".

      Sok sikert neked a bloghoz,és még egyszer köszönjük a támogató szavakat :)!


      Szép napot kívánok,
      Ria.

      Törlés
  15. Mandulavaj: "Csak mi, akik igazi ételeket eszünk érezzük a finoman édeskés ízét." :D
    Ma kóstoltam először mandulavajat és jé tényleg édeskés, pedig a Te besorolásod szerint én nem eszek igazi ételt. :D
    Nem szeretem, ha beskatulyázzák az embereket. Csak azért, mert én nem követek ilyen-olyan diétát még nem biztos, hogy egészségtelenül étkezek...

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Nem volt célom megsérteni senkit, a saját, önálló véleményemet írtam le (ezt még úgy tudom, szabad ebben az országban), aki nem inge, ne vegye magára. Az pedig, hogy ki mennyire él egészségesen él, majd eldől, amikor megöregszik...vagyis, hogy megöregszik-e, és hogy hogyan.

      Törlés
  16. Kedves Panna! 3 napja olvasom a blogod, merthogy 3 napja ajánlotta egy barátnőm a paleora váltásunkhoz. Nagyon tetszik, már több receptet elkészítettem. Eddig is "reformkonyhásan" főztem, ismertem és egy részüket használtam is a paleo alapanyagoknak, szóval nem érzem extrémnek a váltást, illetve azt érzem máris, hogy a szénhidrátot megéri minimalizálni, mert máris sokkal jobb a közérzetünk, mióta elkeztük a Párommal. A kérdés, ami ma reggel óta foglalkoztat: máris rengeteg tojást használok, a paleo reggeliben szinte mindig van, de sokszor az ebédben is. Szóval, mi a tapasztalatod: nem okoz gondot (pl. a koleszterinszintben) az átlagnál jóval nagyobb tojásfogyasztás? Válaszod köszönöm: Mónika
    ps: az almás-mákos palacsintád valóban isteni finom!:-)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Mónika!

      Ez egy nagyon jó kérdés. És a válaszom megnyugató lesz: nem, nem emeli a koleszterin szintet. Mi már több, mint két éve így táplálkozunk, tényleg sokkal több tojást fogyasztunk, de nincsen gond a koleszterinünkkel.
      Ha érdekel a koleszterin mítosz, akkor ajánlom Szendi Gábor cikkét: http://www.tenyek-tevhitek.hu/csaktagoknak/koleszterin.php .
      Azért is jó ez a sok tojás, mert úgy vettem észre, hogy eltelít, csökkenti az étvágyam és csökkenti az édesség utáni vágyam, valamint fehérjét viszek be, ami viszont segíti a zsír lebontását és az izom újraépítését.
      Nagyon örülök, hogy tetszik a blogom és kipróbálod a receptekt is, további sikeres paleozást kívánok!
      Köszönöm a hozzászólást!

      Törlés
  17. Köszönöm a cikket, Panna! Elolvastam, és újabb kérdés merült fel bennem. Én a főzéshez nem használok állati zsírokat, kókuszolajjal főzök, ill. néha főző olivával, ahogyan a görögök. Illetve, ami nekem különösen szívügyem: a hidegen sajtolt olajkúrák. Még nem olvastam Szendi Gábor könyveit, de hamarosan szeretném, viszont addig is érdekelne, hogy mi a paleo álláspontja a hidegen sajtolt olajokról. És azt is szeretném megkérdezni Tőled, hogy rendszeresen főzöl-e kacsazsírral, ill. használsz-e gyakrabban szalonnát - ezt amiatt is kérdezem, mert olvastam a blogodban, hogy a paleo táplálkozás mellett 8 kilót fogytál, ami első hallásra nem fér össze a kacsazsírral...szóval, érdekelne a tapasztalatod. Közben pedig már gondolkodom, hogy a hétvégi vendégünket milyen paleo menüsorral fogom elkápráztatni: buzgón tanulmányozom a receptjeid! Köszönöm, ha időt szánsz a válaszra! Mónika

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Mónika!

      A hidegen sajtolt olajak, állati eredetű zsíros, növényi eredetű zsírok támogatottak a paleoban. Olajoknál ami fontos, hogy kevés legyen benne az Omega6 és magas az Omega3 tartalom. Erről bővebben a Szendi Gábor oldalán olvashatsz.

      Igazság szerint én tartózkodom az növényi eredetű olajoktól - kivéve a kókuszolajat - ha lehet, van rá módom, ugyanis férjem véleménye szerint (aki kémikus) a hő hatására megváltozhat a szerkezetük. Ez olyan, mint az UHT-s tej, lehet, hogy márnem is tej, ugyanis a folyamat során megváltozik a részecskék pozíciója és ezáltal megváltozik a szerkezete.

      Ha tehetem, akkor mindig kacsazsírt használok a sósakhoz, édesekhez pedig kókuszolajat.

      Megmosolyogtatott a kérdésed. Az a teória, miszerint a zsír, mint olyan hízlal, már az Atkin táplálkozás bevezetésekor megdőlt. Ugyanezt alátámasztja a paleo is. Én úgy fogytam sokat, valamint szüleim úgy fogytak sokat és úgy vagyunk egészségesek, hogy kacsazsírral főzünk, Édesanyám pedig minden reggel szalonnával sütött tojásrántottát eszik.
      Nem a zsiradék hízlal, hanem amit abban sütünk (krumpli, panírozott húsok). Mivel a paleo a zöldség+hús kombinációt támogatja főétkezésnek, így sosem kell aggódnunk a zsírok mennyisége miatt.

      A lényeg, hogy mit eszünk és mennyit, nem pedig, hogy miben sütjük meg (mindaddíg, amíg az nem magas Omega6 tartalmú).

      Törlés
  18. Kedves Panna !
    Nagyon sokat tanultam már a receptjeidből, egyik jobb, mint a másik.A kenyérsütést már nagyon régóta próbáltam több-kevesebb sikerrel, de sajnos legtöbbször ehetetlen volt.Jelenleg annyi kompromisszumot engedtem meg magamnak, hogy joghurtot teszek a tésztába, nem mertem még vizzel helyettesiteni.Igy nagyon finom kenyérkéket sütök, a liszteket keverem, de lenmagliszt mindig van benne.Édesanyád mivel eszi reggelire a szalonnás rántottát ? A magliszttel sütött kenyerek jellegzetes izük miatt nekem különböző krémekkel izlenek igazán. Mindig nagy örömmel olvasom az ötleteidet ,szivesen tanulok . A véleményedet szeretném tudni az édesitőkről, hogy melyik a legkiméletesebb, mert a napokban glukoknont tettem a sütibe, nagyon finom lett, de sajnos emésztési problémát okozott.
    Nagyon örülök, hogy rátaláltam erre az oldalra, mert Nálad egy helyen az alapanyagoktól kezdve az elkészitésig mindent megtalálok.
    Sok ismerősömnek továbbitottam és ajánlottam.

    Sokunknak nagy örömöt okozol,köszönjük a sok munkádat . Üdvözlettel Kata

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Kata!

      Köszönöm szépen a kedves szavaidat és a hozzászólásod!
      Édesanyám a rántottát magában ette, vagy legtöbbször szalonnával, nyáron póréhagymával, néha pirít hozzá magának cukkinit.
      Én talán leginkább a steviát és a xilitet ajánlanám. Én most kísérletezek a xilittel, azonban nagyon keveset használok. Mindenkinek mindig azt tanácsolom, hogy elsősorban az édes ízről vagy a nagyon édes-édes ízről próbáljon lemondani és csökkentve használjon xilitet vagy mézet. Ezek jók. Mézzel vigyázni kell, mert közepesen-magas GI-jű.
      Köszönöm a szavaid, további sok sikert kívánok a paleoval!

      Törlés
  19. Szia,
    rettentően jónak találom az oldalad, nagyon dizájnos" és a receptek is inycsiklandozóan néznek ki, sehol máshol nem láttam ilyen paleo oldalt. Gratula! Azt szeretném kérdezni, hogy milyen az aprítógéped - egészen pontosan, márka, Watt, stb.
    Szeretnék beszerezni én is egyet, de félek, h. nem tudja ledarálni majd a mandulát.
    Nagyon Köszi,
    Üdv.:
    Petra

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Petra! Igen, amint látod az Aprítógépek címszó alatt vannak a gépeim. Jelenleg egy harmadikat használok megint, egy egészen kicsi, kb. fél literes kapacitásút, amely 400watton nyomul. De ez is működik szépen. :)

      Törlés
  20. Hopsz, meg is találtam a választ az oldaladon. Petra

    VálaszTörlés
  21. Szia,
    pár napja kérdeztem a véleményedet a xylitol édesitőről és a bioboltban vásárolt gluténmentes lisztről.
    Sajnos nem találom a válaszodat, most próbálkozok újra, kiegészitve egy újabb kérdéssel.Mihez lehet felhasználni a szőlőmaglisztet, mert az imént sütöttem muffint,mandulaliszt, szezámliszt és szőlőmagliszt keverékéből és sajnos olyan keserű lett, hogy ehetetlen, pedig csak 1 kanál szőlőmaglisztet tettem bele.
    Az állaga nagyon jó lett.Gondoltam még a szezámmaglisztre is, hátha ő a bűnös és megkóstoltam natúr is, de már nem tudom megállapitani.
    Kérlek adj tippet, a mákos -habos almásom nagyon jó lett, de mert csak dió és mák a"tészta ",ezért próbálkoznék a sütinek való lisztekkel.

    Szép napot ! Kata

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Itt a válaszom! :)
      Kedves Kata!
      Én is szeretek a glutén-mentes lisztekkel kísérletezni, és én is szeretem keverni a maglisztekkel. Hamarosan látni is fogsz ilyen recepteket a blogomon, amikkel a glutén-, tejtermék- és cukormentességre koncentrálok.
      Az erititet még nem próbáltam, ezért nem mondhatok véleményt, viszont én most a xilittel kísérletezek sok sikerrel. A kettő ha jól olvasom hasonlít. Ha a paleo által támogatott, akkor érdemes próbálgatni. Az édesítőknél a GI-re és a magas fruktóz tartalomra kell vigyázni.
      Neked is nagyon kellemes hétvégét kívánok! :)

      Törlés
  22. Ui: nem xylitol, hanem erytritol az édesitő neve, képtelen vagyok megjegyezni ezeket a kacifántos elnevezéseket...:)

    VálaszTörlés
  23. Kedves Panna.Énkb.5hónapja gluteinmentesen étkezem(muszáj),paleo recepteket használok.nagyon sok jó tapasztalatom van,mióta ezt az életfomát követem.a kukorica és köleslisztet reggelire használom.ez mennyire fér bele?valamint süteményekbe a laktózmentes tejet.erröl is szeretném véleményedet kikérni.a problémám az,hogy nagyon sok zöldséget nem tudok enni mert nagyon puffadok tőle.erre mi lenne a megoldás(az orvosom azt mondta,ami nem megy nem kell eröltetni),igy teszek,csakhát nagyon leszűkült a kör a zöldségek terén.esetleg mivel lehetne pótolni?valamint a lenmagliszttől is nagyon puffadok,pedig szeretem.Üdv.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Katarina!

      Annak nagyon örülök, hogy a glutén-mentes táplálkozás az jó eredménnyel párosul Nálad!
      A kukorica és a köles az nem számít paleonak. A kukorica a magas keményítőtartalma miatt, a köles pedig mert gabonafélék családjába tartozik. Azonban ha neked a glutén-mentesség a fő szempont akkor én már inkább a kölest ajánlanám, mert a kukoricának nagyon magas a GI-je (mert magas a keményítő tartalma, a keményítő pedig cukor).

      Az ajánlott és nem ajánlott élelmiszerek listája itt: http://www.tenyek-tevhitek.hu/paleolit-nyersanyagok.htm

      A zöldségektől azért puffadhatsz, mert
      1)eddig nem fogyasztottál sokat belőlük és most hirtelen nagy mennyiségben fogyasztod, megoldás: hétről-hétre növeld az adagot;
      2) a nyersen fogyasztott zöldségek sokszor puffadást okozhatnak, ezért kell őket megpárolni (közepesen-alacsony lángon fedő alatt minimális zsiradékon egy fél óra alatt szépen megpuhulnak;
      3) rossz zöldségeket eszel. Ilyenek, mint a kukorica, borsó, bab, hüvelyesek, karfiol (ami paleo), kelbimbó, brokkoli okozhatnak felfúvódást. A karfiol és a kelbimbó jól elkészíthető párolással, és ha már jobban hozzászokott a rosthoz az emésztőrendszered.
      A lenmagliszt is hasonló okból puffaszthat: mert rostos nagyon. Amúgy elvileg nem okoz ilyen problémákat. Próbáld meg keverni más lisztekkel, hátha úgy jobban, fokozatosan hozzászokik a szervezeted!

      Törlés
  24. Kedves Panna! Lehet, hogy volt már róla szó, akkor bocsánat az ismétlésért...a főzőtejszínt lehet valamivel helyettesíteni?
    Petra

    VálaszTörlés
  25. Kedves PocakPanna, én december 25.-e óta paleozom,de mióta rátaláltam az oldaladra még jobban örülök neki:))) Eddig is próbálkoztam egy egy kenyeret, sütit megsütni, de mióta innen sütök, sikerül is:))
    Eszméletlen szép az oldalad, a kaja képeknél szinte érezem az illatokat, az utazós képeknél pedig a vágyat az indulásra :-) Gratulálok és köszönöm a sok sok segítséget amit így ismeretlenül tőled kaptam:)
    Anci

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Kedves Anci!

      Köszönöm szépen a kedves, elismerő szavakat, nagyon örülök, hogy beválnak a receptek! További sok sikert kívánok a paleo életmódhoz!

      Törlés
  26. Kedves Panna,

    A receptet hogy hogyan lehet mandulavajat késziteni ha megengeded átmásolnám a saját blogomra. Természetesen a blogodnak a címét hozzáírtam!
    Nagyon tetszik a blogod és inycsiklandozóak a receptek!

    Lilla

    VálaszTörlés
  27. Kedves Panna!

    Nagyon kezdő vagyok még a paleo-ban. Egy-két helyen olvastam, hogy van néhány sajt, ami megengedett. Hogyan tudom eldönteni, melyik jó?
    Másik kérdés: Tortillát próbáltál már készíteni? Ha igen, akkor melyik lisztből? Nem láttam nálad a felsorolásban a szezámlisztet. Nem használod?
    Előre is köszönöm válaszodat!
    Márti

    VálaszTörlés
  28. Kedves Panna!

    Nagyon örülök, hogy rád találtam/találtunk!
    Nagyszerű a blogod és nagyon sokat lehet belőle tanulni, ötletet meríteni, amikor elhagy a kreativitás újabb ételek alkotására. :)

    Még kezdő paleosok vagyunk a férjemmel és mivel imádjuk a szószos tésztákat, így gondban vagyunk kicsit.
    A reszelt répát és cukkínit már kipróbáltuk tészta helyett. Finom is lett, a cukkíni főleg házi bolognai szósszal, a répa pedig kicsit pirítva xilites-diós "tésztának".
    Szeretnénk igazi száraztésztát is készíteni valamelyik paleo lisztből (len, kókusz), de ilyet még sosem próbáltunk.
    Kicsit összezavarodtunk a keresgélés közben, mert ahogy olvastuk, nem mindegy, hogy melyik lisztet választjuk, vagy pelletet, mert nem is mind használható például tojással együtt.

    Tudnál esetleg segíteni ebben?

    Előre is köszönöm a segítséged.

    Csilla

    VálaszTörlés
  29. Szerbusztok'
    Családilag elhagytuk a lisztet, cukrot, tejet, bár a tejföl és a joghurt még mindig elcsábít minket. 1 éve ismerkedtem meg a koreai konyhával. Figyelmetekbe ajánlom, mert harmónikus, és nagyon paleos étkzési kultúra, Ja és nagyon finom!!!!!!!!
    Márta (párom csak a kém a konyhámban)

    VálaszTörlés
  30. Kedves Panna!
    Az eritritolról mi a véleményed? Paleo vagy nem? Egészséges vagy nem? Én azt szeretem a legjobban, mert nincs mellékhatása (xilit meghajt, amíg megszokja a szervezet) és valóban 0 kalóriás (xilitnek is van kalória tartalma!!).

    VálaszTörlés
  31. Kedves Panna ! Én még most ismerkedem a paleoval és leragadtam az aprítógépnél. Nem tudom, hogy melyik aprító az, amelyik a kókuszreszeléket is lisztté őrli. Te milyet használsz ? Kézi mák és dió darálóm van, de ezek kicsit macerásak. Ha tudnál egy képet közzétenni a tiédről, megköszönném. Eri

    VálaszTörlés
  32. Kedves Panna!


    Nagyon tetszik a blogod igaz nem régen találtam Rád! A párom cukor beteg napi 4x szúrja magát és nagyon nehéz mert reszket az édességért.Bár a paleo lisztek nekünk drágák de sok hasznos ötletet találtam annak a kiváltására! Köszönöm a hasznos tanácsokat!

    Üdvözlettel:Éva

    VálaszTörlés
  33. Kedves Pocak Panna! Nagyon tetszik a blogod, de egy dologban nem értek egyet ebben a cikkben! A gluténmentes diétába nem fér bele a zab semmilyen formában mivel glutént tartalmaz! Lisztérzékeny a párom sajnos tudom:( Nem akartalak megbántani, nem azért írtam. További sok sikert a blogodhoz! :). üdvözlettel: Mara

    VálaszTörlés
  34. Kedves Mindenki!
    Én még csak ebben a pillanatban bukkantam a honlapra. Eddig nagyon tetszik. Játszom a gondolattal, hogy paleo étrendet kellene követni...... sok okból kifolyólag. Elég válogatós vagyok, úgyhogy nem lesz könnyű, de azért az új ízekre nyitott vagyok. :-) Amit viszont hallottam egy neves orvostól, az az, hogy a xilit rákot okoz hosszú távon! Mert hát gondoltam én, hogy a kristálycukorhoz hasonló ízű édesítő kellene, mert hát elégg édesszájú vagyok. Az édesítőszerek nem egészségesek a legnagyobb jóindulattal sem, ezért gondoltam, maradok a kristálycukornál. Majd hallottam a xilitről. És épp ekkor látogattam meg az orvosomat, aki korábban kigyógyított egy betegségemből. Mondta, h körte alakom lévén (és persze nem a legvékonyabb vagyok....) vigyázzak, nehogy cukorbeteg legyek pár év múlva. Javasolta, hogy a cukorbetegeknek javasolt étrendet kövessek. Gondolom azt is gondolta, hogy fogyjak le, de ezt azért nem mondta. Mivel rendelkezem némi önkritikával, szerintem ez is benne volt a mondatai közt. Mindegy is, lényeg, hogy mondtam neki, hogy hát fogyni is szeretnék, és hát szeretnék xilitre áttérni. Erre mondta, hogy inkább ne, mert olyantól tudja, aki a pécsi orvosi egyetemen kutatásokat folytatott, hogy rákkeltő. Ennek tükrében a répacukornál maradtam. Tudtok javasolni valami mást??????
    További sok sikert a bloghoz!
    Üdvözlet!

    VálaszTörlés
  35. Kedves Pocak Panna!
    Kérdésem a követkő : milyen márkanév alatt fut a gluténmentes mák?
    már többféle márkát megnéztem, de mindegyikre az volt írva, hogy nyomokban tartalmazhat.
    Ha segítenél nagyon megköszönöm
    Üdv egy aggódó nagymama Panni




    VálaszTörlés
  36. Kedves Pocak Panna !
    Véletlenül akadtam rá az oldaladra és nagyon tetszik.Remélem nem haragszol a tegezés miatt. Szendi Gábor könyve már 1 éve meg van,de még nem jutottam el a kiolvasásáig, csak bele-bele olvastam,Már jó ideje foglalkoztat az étrend váltás, de eddig mindíg halogattam az alapanyagok beszerzésének nehézsége miatt.Most kaptam egy nagy lökést - blogodat és a kommenteket olvasva - ehhez a váltáshoz.
    Szintén körte alkat vagyok, és a házi orvos többször felhívta a figyelmem a lehetséges jövőbeni diabetesre.Ezért is foglalkoztat ez a téma, hogy megelőzzem, mert nem vagyok gyógyszer párti.Bőven elég,hogy a magas vérnyomásomra már kell gyógyszert szednem.
    A mákos-almás habos süti receptje nagyon megfogott, hétvégén kipróbálom.
    Nagyon sok és hasznos tanácsot olvastam, ennyire sok mindenre kiterjedő oldallal még nem is találkoztam. GRATULÁLOK !
    Üdvözlettel Napsugár

    VálaszTörlés
  37. Kedves Panna,
    elõfordult màr Veled, hogy megsavanyodott a kòkusztejed? Nekem az elsõ pròbàlkozàsok alkalmàval elàllt 4-5napig is a hütõben, de mostanàban mar 2nap utàn ihatatlan :( Volna valamilyen tipped, hogy mi lehet a gond es hogyan lehetne ezt elkerülni? Köszönöm vàlaszodat :) Krisztina

    VálaszTörlés
  38. Kedves Panna és paleósok!

    Én még csak nemrégiben kezdtem el a paleo-életmódot, viszont a zabpehelyről nem tudok lemondani, sok mindenbe használom, arról nem is beszélve hogy imádom a zabkását. Az lenne a kérdésem, hogy zabpehelylisztből készíthető-e tészta?? Amit ki lehet szárítani.. Több receptet találtam a neten, de az összes gesztenyelisztből vagy lenmaglisztből van. Zabpehelylisztből is sikerülhet, vagy azért keverjem valamivel? És ha igen, milyen arányban?
    És még egy kérdés, bár nem a tésztákkal kapcsolatos, de csicseriborsó fogyasztható?
    Régóta olvasgatok már paleo blogokat és recepteket, többek között ezt is, de csicseriborsós recepttel még eddig nem találkoztam..

    Előre is köszönöm a választ!

    Üdv, Rebeka

    VálaszTörlés
  39. Én hipozok, ha nem eszel szenhidratöt, kenyér, teszta. Zablisztet fogok használni és rizslisztet.

    VálaszTörlés
  40. Végre valaki aki IR és pajzsmirigyes is, hurrá, meg nem találtam soha ilyet paleoban

    VálaszTörlés
  41. Abban tudtok segíteni, hogy a házilag sütött (maglisztes, tojásos) paleo kenyerek meddig állnak el és kell-e hűteni őket? Ha több napos kirándulásra megyünk, vihetünk magunkkal?

    VálaszTörlés

Kedves Hozzászóló!

Kérlek, hogy hagyj egy nevet (lehet fiktív is), amelyen szólíthatlak a válasz adásomkor.

Köszönöm a hozzászólásod!